Afbeelding
Freek Wolff

OM eist jaren gevangenisstraf tegen verdachte die kinderen inzette bij groot aantal winkeldiefstallen, ook in Ede

18 februari 2025 om 07:55 Misdaad Nieuws uit Ede

EDE Een Ierse verdachte (36) heeft maandag 42 maanden gevangenisstraf tegen zich horen eisen voor een groot aantal winkeldiefstallen waarbij hij onder meer een kind van negen jaar oud inzette. De verdachte kwam in beeld na een winkeldiefstal in Ede.

Om welke winkeldiefstal in Ede het ging is niet bekend. Die roof vond vorig jaar augustus plaats en verder onderzoek toonde aan dat de Ierse verdachte in onder meer Apeldoorn en Gorssel een negenjarig kind inzette voor de diefstal. ,,Op camerabeelden is te zien hoe verdachte de minderjarigen instructies geeft welke producten te stelen uit winkels. Personeel wordt afgeleid, spullen worden overgegeven en in jassen en/of tassen gestoken en zonder af te rekenen verlaten de personen de winkels. Op die manier worden op verschillende plekken in het land op grote schaal met name opzetborstels voor tandenborstels en antirookwaar zoals nicotinepleisters weggenomen. Telkens gaat het om een waarde van honderden euro’s’’, aldus het Openbaar Ministerie (OM) in een persbericht.

Bij de politie komt een aantal aangiftes binnen, waarbij ook beelden worden aangeleverd. De verdachte is wat het OM betreft ook te herkennen als degene die winkeldiefstallen pleegde in onder meer Dieren, Putten en Doetinchem en negen feiten in de provincie Zeeland. De negen diefstallen in Zeeland pleegde de verdachte samen met een 16-jarige jongen. Telkens is sprake van dezelfde werkwijze.

Beelden van de diefstallen werden getoond in het tv-programma Opsporing Verzocht en op 3 september werd de man aangehouden op een camping in Zeeland. In de caravan waar hij verbleef werden reiskoffers met grote hoeveelheden opzetborstels, nicotinesprays en –pleisters en scheermesjes gevonden. Uiterlijke kenmerken van verdachte komen overeen met de persoon op de beveiligingsbeelden. Datzelfde geldt voor aangetroffen kledingstukken. Naast de negenjarige jongen is bij een aantal van deze diefstallen ook een zestienjarige jongen betrokken bij de strafbare feiten. Het OM rekent het verdachte zwaar aan dat hij op deze manier een inbreuk maakt op de geestelijke integriteit van kinderen. De verdenking tegen hem is diefstal, maar daarnaast ook criminele uitbuiting en dus mensenhandel. ,,Het handelen van verdachte levert een schending van de fundamentele rechten van het kind op. En daarmee is het oogmerk van uitbuiting een gegeven.”

Het OM eiste maandag in de rechtbank in Arnhem 42 maanden gevangenisstraf, waarvan 12 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, tegen een 36-jarige verdachte.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie
advertentie