
'Spelend leren met tablets in Soedan'
21 april 2018 om 07:06 lokaalEDERVEEN De hitte van Soedan maakt plaats voor het ontluikende voorjaar in Nederland. Florine Bos (28) is net terug uit het Afrikaanse land, waar ze namens Unicef poolshoogte nam. Ze zag dat een speels programma op tablets vruchten afwerpt bij veel kinderen.
Freek Wolff
Toen de Ederveense op zestienjarige leeftijd op vakantie was in India, raakte ze bevlogen voor ontwikkelingswerk. ,,Ik kwam daar meisjes tegen met heel veel hoop voor hun land, ondanks de armoede." Vervolgens deed ze haar master International Development Studies aan de Universiteit van Amsterdam, met onderwijs als specialisatie. ,,Er zijn nog steeds 250 miljoen kinderen in de wereld die niet kunnen lezen of schrijven. Dan heb je veel minder kans op een beter leven. Bovendien is dat slecht voor het land."
KINDERSTERFTE In 2015 liep Bos eerst stage bij Unicef; hiervoor was ze vier maanden in India. Vervolgens kwam ze in dienst bij de organisatie in Den Haag. In 2016 was de Ederveense een week in de Centraal Afrikaanse Republiek (CAR), het armste land ter wereld. ,,Eén op de tien kinderen overlijdt hier voor het vijfde levensjaar, terwijl er eigenlijk zo weinig voor nodig is om wél te overleven. Daar loopt nu een medisch project voor de allerjongsten. Ik was daar om informatie in te winnen en dat te communiceren naar Nederland."
In Den Haag is Florine Bos een communicatieschakel tussen Unicef en de kantoren in andere landen. ,,Mijn rol is vooral om informatie te verzamelen hoe het met kinderen is gesteld in landen waar oorlog is."
HART EN ZIEL Unicef spant zich in voor kinderen van nul tot achttien jaar. Cabaretier Paul van Vliet is een bekende ambassadeur voor de mondiale organisatie. Dit kon niet voorkomen dat de hele hulpsector erop werd aangekeken toen de afgelopen tijd veel nieuws naar buiten kwam over misbruik, zoals bij Oxfam. Bij Unicef is daar niets over bekend, terwijl Bos zegt dat er direct wordt ingegrepen, mocht daar in deze organisatie sprake van zijn. ,,Alle medewerkers die ik tegenkom, doen dat echt met hart en ziel. Ze werken vaak dag en nacht."
In Soedan sprak ze met mensen van de overheid, het team van Unicef, leerkrachten en de kinderen zelf. ,,Zodat ik de juiste informatie heb voor een terugkoppeling." Ze is enthousiast over het gameproject 'Can't wait to learn', waarbij kinderen spelenderwijs leren met behulp van een tablet. ,,Het is een innovatieve manier om basisvaardigheden als lezen, schrijven en rekenen te leren. Na onderzoek blijkt dat het heel goed werkt."
IMPACT Unicef zorgde eerst voor zonnepanelen in de dorpen, waarmee - naast elektriciteit voor licht - de tablets opgeladen kunnen worden. Er is een beheerder van de apparaten die er verantwoordelijk voor is en door Unicef wordt gecontroleerd. ,,Die persoon weet er veel van en legt uit hoe het werkt. De kinderen komen op diverse momenten van de dag, want ze moeten ook werken, zoals water halen of op de dieren passen." Het gaat om duizenden tablets die vanuit Nederland komen. ,,De zonnepanelen en de tablets hebben daar een hele grote impact, want verder hebben ze er bijna niks in die dorpen. Je merkt dat ze er heel trots op zijn." Binnenkort vertrekt Florine weer naar CAR om daar vinger aan de pols te houden.
Bron video: Florine Bos














