Afbeelding
Ted Walker

Columnist Jaap van Ree over bouwplannen bij Edese Keetmolen: ‘Onze ‘bethouder’ deed bevindingen autoriteit af als onzin’

18 september 2024 om 09:08 Opinie Columns Nieuws uit Ede

EDE Louis van Gaal wordt door sommige verslaggevers in de voetballerij als een betweter neergezet. Iemand die altijd alles beter weet dan hen en zij kunnen daar moeilijk mee omgaan. Dat komt, omdat zijzelf de betweters zijn en Louis de autoriteit is, iemand die op zijn vakgebied (vrijwel) alles weet. Betweters zijn blaaskaken die net doen alsof ze alles weten over een bepaald vakgebied en zelfs autoriteiten op datzelfde vakgebied voor dwaas verklaren. In gemeentebesturen kom je deze betweters ook tegen. Dat zijn de zogenaamde bethouders; en laten we nou in Ede ook zo’n bethouder hebben.

Dat las ik in de Zandloper, het blad van de vereniging Oud-Ede, in een stukje over de Keetmolen bij het station. Deze molen draait al zo’n anderhalve eeuw op wind maar nu is er bedacht om bijna in de draaicirkel van zijn wieken een appartementengebouw uit de grond te stampen. Dit zorgt ervoor dat deze unieke molen dan mogelijk niet langer kan draaien door te weinig wind of gevaarlijke valwinden. 

‘DESKUNDIGE BETHOUDER’

De gemeente vroeg het bureau EAGM dit uit te zoeken. Dit bureau kwam met een rapport, maar de Vereniging De Hollandsche Molen heeft hierover grote twijfels. Zij heeft aan de zeer gerespecteerde prof. dr. Van Bussel, een autoriteit op dit gebied, gevraagd dit rapport te beoordelen. Die zag ernstige fouten, maar onze ‘deskundige bethouder’ vond de zienswijze van prof. Van Bussel echter zwaar overdreven, waarbij hij de deskundigheid van deze autoriteit sterk in twijfel trok.

Ik heb natuurlijk ook de professor ernaar gevraagd en hij zei mij onder meer, ik citeer: ,,De gemeente Ede lapt de molenbiotoopregels van De Hollandsche Molen aan haar laars, en weet dat ook dondersgoed, maar probeert onder andere met resultaten uit dit inferieure rapport toch haar plannen door te zetten. Ook EAGM heeft inmiddels toegegeven dat de methodiek gebruikt voor het onderzoek bij de Keetmolen niet deugt.”

KRITIEKLOOS

Deze bethouder heeft als zo vaak weer van zich laten horen, maar hoe zit het met de gemeenteraad? Die laat niet van zich horen, die doet niets anders dan een motie om een second opinion verwerpen en vervolgens kritiekloos achter deze deskundige bethouder aan hobbelen. Wat een bestuur! Het verbaast me zeer dat onze bethouder maar vooral de meerderheid in de gemeenteraad, allemaal leken op dit gebied, de bevindingen van een autoriteit gewoon afdoen als onzin.

Zouden ze misschien een klap van de molen hebben gehad?

door Jaap van Ree

Meer columns op Ede Stad.nl lezen? Je vindt ze in dit dossier.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie
advertentie