
Hoe ga je als Edenaar aan de slag met je ambities?
29 mei 2026 om 11:22 Zakelijk-nieuws-landelijkHeb je als tiener of twintiger ambities die je bewust nastreeft? Of ben je deze leeftijd al (ver) voorbij en word je geregeld gevraagd wat je nog uit je werk of je leven wilt halen?
Bij sommigen gaan de haren in de nek recht overeind staan wanneer het woord ambities valt. Dan moet je ineens gaan nadenken over wat je wilt en dat kan eng en confronterend zijn. Voor diegenen is dit artikel wellicht een eerste eye opener…
Dan zijn er nog de mensen bij wie anderen het woord ambities een intens vuur van binnen aanwakkert. Voor de mensen die deze innerlijke beleving herkennen, kan dit artikel een levensbepalende katalysator zijn.
Ambities komen voort uit bewustwording
Volgens de Radboud Universiteit staat je ego vaak in de weg bij persoonlijke groei en ambities. En voor een groot deel ligt jouw reactie op ambities en je dromen najagen aan hoe je bent opgevoed. Werd je vooral beschermd tegen een onveilige wereld waar je moet oppassen voor slechte mensen? Of was jouw jeugd een groot avontuur waarin je werd gestimuleerd om nieuwe dingen te ontdekken en juist fouten te maken (en hiervan te leren)? Hierover nadenken kan een eerste stap zijn naar bewustwording.
Zodra die bewustwording er is, lukt het bijna iedereen om de gedachten over ambities in positieve zin te zien. Ambities zijn leven en vooruitgang in plaats van stilstand. Ambities zijn doelen die soms onhaalbaar lijken, maar waarvoor je bereid bent je stinkende best te doen. Ambities betekent zelf aan het roer staan en sturing aan je toekomst geven.
Met alleen bewustwording kom je er niet
Maar zoals de titel van deze paragraaf al zegt: Bewustwording alleen is niet genoeg… Je moet een bepaalde drive en stimulans hebben om je persoonlijke doelen te halen. En realiseer je goed, dat in een seminar met 50 deelnemers deze doelen kunnen verschillen als dag en nacht.
Een aantal voorbeelden:
- van baan willen switchen en hiervoor eerst een nieuwe opleiding starten en afronden
- eindelijk die stap durven zetten om niet comfortabel in loondienst te blijven, maar de overstap te maken naar het zelfstandig ondernemerschap
- binnen het huidige bedrijf waar je werkt doorgroeien naar het hoger management
Werk vanuit een realiseerbaar, spannend plan!
Volgens de coaches van Inner Stance mogen je persoonlijke doelen trouwens best spannend zijn. Deze spanning zorgt namelijk voor de wil om te presteren. Daarbij hoort een niet-denken-maar-doen-mentaliteit en een plan of programma dat je kunt volgen om het beste uit jezelf te halen en kansen voor jezelf te creëren.
Wie in zijn stoel blijft zitten, zit waarschijnlijk lange tijd lekker comfortabel. Wie uit die stoel durft op te staan en zijn comfortzone verlaat, kan pas écht grote stappen vooruit zetten. En dat is toch waar je het voor doet!
![]()


















