
‘Biljarten is geen kroegsport'
5 augustus 2022 om 09:50Biljartvereniging Gelre BV 60 jaar
EDE ,,Vorige maand hebben we meegedaan aan het NK DagBiljarten, dat was een unieke prestatie.” Frits Willemsen is al 45 jaar lid en 37 jaar als bestuurslid betrokken bij de Edese biljartvereniging BV Gelre. Hij is trots op de maatschappelijke functie die de club al jaren vervult. In april mocht hij een koninklijke onderscheiding ontvangen voor zijn vrijwilligerswerk.
Diana Kervel
Nabij Zwembad de Peppel is het clubgebouw te vinden. De biljartvereniging heeft in haar 60-jarig bestaan een constant aantal leden gehouden. Het is ook de enige overgebleven club in Ede. De jeugdgroep is inmiddels opgehouden te bestaan, de meeste leden zijn 65-plussers. Ongeveer twintig jaar geleden heeft ook het G-biljart een plaats veroverd in de clubharten. ,,Die groep kan wel wat groter, we hebben een oproep gedaan voor nieuwe aanwas.”
De vereniging kende vroeger twee soorten leden: ‘senioren' en ‘recreanten'. ,,Nu praten we alleen nog over avond- en dagspelers. Maar iedereen is toch gelijkwaardig lid. De club vervult daarin ook een soort soosfunctie en we zien avondspelers ook naar de middaggroep verhuizen." Wie wil biljarten kan terecht op maandag-dinsdag- en donderdagmiddag en op maandag- dinsdag en vrijdagavond. Darten is nog steeds ‘kroegsport' nummer een. De biljarttafel is in bars en café's steeds meer aan het verdwijnen. ,,Voor een biljart kunnen ook drie tafels staan, dat levert meer inkomsten op. Met het afschaffen van de dienstplicht is ook een deel van de interesse voor biljarten verloren gegaan.” Mooi vindt Willemsen het feit dat, net als bij golf, niveauverschil tussen spelers geen belemmering is voor een partij. ,,Toch is het wel hard werken hoor als je tegenstander maar 41 caramboles hoeft te maken en jijzelf 170!” Wedstrijdleider Geurt Pesch vindt de moeilijkheidsfactor mooi aan de sport. ,,Het is een uitdaging om het onder de knie te krijgen." De leden van de biljartclub komen graag langs om een balletje te spelen. De soosfunctie zorgt ervoor dat er geen competitiedrang is. ,,Toch zijn mensen soms niet bij de tafels weg te slaan. Als we dan toch moeten wachten, pakken we de kaarten erbij en gaan we klaverjassen.”
p [Lees het complete artikel als Premiumverhaal op Ede Stad.nl