
Romantische pianotrio’s in Edesche Concertzaal
4 april 2022 om 07:00 MuziekEDE Het Britse Sitkovetsky Trio verzorgt zaterdag 9 april een concert in de Edesche Concertzaal. Het concert begint om 20.00 uur. ,,Meeslepende melodieën en hartverscheurende emotie. Dit is wat Tsjaikovski’s schitterende Pianotrio, op. 50 uniek maakt. Hij schreef er slechts één, maar het is wel een van de mooiste uit de kamermuziek. Het beroemde Britse Sitkovetsky Trio zorgt op zaterdag 9 april ongetwijfeld voor kippenvel”, aldus Jan-Willem van Ree, artistiek manager van de Edesche Concertzaal.
De solorol wordt ingevuld door pianiste Wu Qian. Tsjaikovski schreef het stuk als in memoriam en maakte van zijn Pianotrio een soort pianoconcert op kamermuziekformaat. Violist Alexander Sitkovetsky en cellist Isang Enders krijgen elk hun eigen rol in Schumanns sfeervolle Fantasiestücke en het eveneens aangrijpende Eerste Pianotrio van Arenski.
SITKOVETSKY TRIO Violiste Alexander Sitkovetsky en pianiste Wu Qian studeerden allebei aan de prestigieuze Yehudi Menuhin School. Toen ze elkaar daar in 2007 voor het eerst ontmoetten, klikte het zo goed dat ze besloten een pianotrio te vormen. De eerste jaren speelden met telkens een andere cellist, maar sinds 2019 is Isang Enders vast lid van het ensemble. De Edesche Concertzaal is voor hem overigens bekend terrein. Enders was namelijk een van de special guests tijdens de artist in residency van Severin von Eckardstein.
TSJAIKOVSKI EN ARENSKI ,,Het Sitkovetsky Trio brengt met pianotrio’s van Tsjaikovski en Arenski twee van de mooiste kamermuziekwerken uit Rusland naar de Edesche Concertzaal. Tsjaikovski en Arenski componeerden muziek voor de prachtige combinatie van piano, viool en cello. Tsjaikovski droeg zijn Pianotrio op aan vriend en pianist Nikolaj Rubinstein. ‘Ter herinnering aan een groot artiest’ schreef hij erboven. Arenski schreef zijn Pianotrio ter nagedachtenis aan Karl Davydov, een van de beroemdste cellisten van zijn tijd. ,,Geen wonder dat in dit stuk niet de piano, maar juist de cello de hoofdrol speelt”, aldus Van Ree.
SCHUMANN ,,Dromen, sprookjes en fantasiewerelden. Het zijn slechts een aantal inspiratiebronnen voor Robert Schumann. Als een ware toondichter weet hij iedere sfeer en emotie in klank te vatten. Veel van zijn composities dragen titels als ‘Märchenbilder’ (Sprookjesbeelden) en ‘Fantasiestücke’ (Fantasiestukken). Het werk aan de Fantasiestücke, op. 88 (1850) kostte Schumann veel hoofdbrekens. Acht jaar schaafde Schumann eraan, maar het resultaat is verbluffend. Net als bij een droom of fantasiebeeld gaat de muziek alle kanten op. Toch houdt Schumann grip op het geheel. Een telkens terugkerend marsritme houdt alles bij elkaar.”
Bestel kaarten via tickets.edescheconcertzaal.nl of bij de verkooppunten in Ede: Boekhandel Frits Hardeman, Boekhandel Boek en Buro Ede, de Edesche Concertzaal of voorafgaand aan het concert. Verkooppunt in Bennekom: Bruna. Verkooppunt in Veenendaal: De Rank. Verkooppunt in Wageningen: Theater Junushoff. Kinderen tot 18 jaar gratis entree.