
Werkloosheid in Ede laag, aantal banen stijgt
1 juli 2023 om 14:00 PolitiekEDE Het sociaal domein is voornamelijk het domein van vrouwelijke raadsleden. Dat blijkt nog eens bij een themabijeenkomst ’grip op sociaal domein´ op een informatieve raadsbijeenkomst. Er zijn zeker ook mannelijke raadsleden in kamer 304 van het gemeentehuis, maar zij zijn in de minderheid. Deze middag wordt inzicht gegeven in trends en effecten van beleid. ,,Er is ruimte voor een open, plenair gesprek,” volgens aankondiging.
door Gerard van Wijk
Dat is de moeite waard want de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft vastgesteld dat raadsleden geen of in ieder geval onvoldoende gebruik maken van de mogelijkheden om mee aan de stuurknuppel te staan. Het sociaal domein is veelomvattend, moeilijk te overzien en steeds aan verandering onderhevig. Sinds 2015 is de gemeente verantwoordelijkheid voorzorg en ondersteuning aan inwoners, participatie en zelfredzaamheid, werk en jeugdhulp. Deze taken zijn vastgelegd in een viertal wetten. Het is acht jaar geleden min of meer door de rijksoverheid over de schutting gegooid richting gemeenten, met ook nog een forse bezuiniging. Ga er maar aan staan.
Gezondheid en vitaliteit, en bestaanszekerheid, daar gaat nu de aandacht naar uit, in samenhang met landelijke ontwikkelingen. Bestaanszekerheid, dat heeft te maken met sociaal economische factoren. Een baan en een dak boven je hoofd, daar gaat het om. Op dit werkveld gaat het volgens de presentatie van de gemeentelijke medewerkers goed in Ede. De werkloosheid is laag, het aantal bijstandsgerechtigden daalt, het aantal banen stijgt. Het aantal aanmeldingen van inwoners met schulden van vijfduizend euro en meer is stabiel. Daarentegen is het aantal schoolverlaters in de afgelopen periode gestegen. Ruim vier procent van de Edenaren ervaart energiearmoede. Dat is overigens lager dan het landelijke aandeel. Het komt met name voor in de hoogbouw van Ede-Zuid en Veldhuizen. Cijfers maken veel duidelijk. Bijvoorbeeld als het gaat om meedoen in de samenleving. Veel Edenaren maken zich als vrijwilliger nuttig en dat aantal is in de coronatijd nog iets gestegen. Terwijl verder in Nederland een forse daling wordt geconstateerd van het vrijwilligerswerk. ,,We staan er in Ede relatief goed voor, maar ook hier stijgt het aantal mensen met eenzaamheidsgevoelens.”
Het is een landelijke opgave in het sociaal domein en dus ook in Ede, demping van de kosten. ,,Het zijn enorme opgaven die op ons afkomen en het kost nu al duizenden euro´s per inwoner. Er is wel een limiet aan de demping van kosten.” Vastgesteld wordt dat het ‘toekomstmuziek’ betreft. ,,We willen vertrouwen van inwoners. We willen ook jongeren zoveel mogelijk helpen in hun eigen woon- en leefomgeving, dat werkt. ”Het gaat ook over fysieke gezondheid en verkeersoverlast, waar veel over wordt geklaagd. Vooral in het buitengebied en bepaalde wijken van Ede. Gebiedsgericht werken, daar zet de gemeente op in. Waar gaat het goed en waar niet. Een en ander komt bij de raad terug in de sociale monitor. Tot slot nog een opgewekte mededeling: 90 procent van de Edenaren voelt zich zelfredzaam, dat kan ook met hulp van anderen.