
Ondersteuning voor kleine cultureel-maatschappelijke initiatieven in Ede
20 juli 2023 om 11:46 PolitiekEDE Voor het bereiken van culturele en maatschappelijke (welzijns)doelen heeft de gemeente Ede partners als Cultura en Malkander. Maar GroenLinks, D66 en PvdA stellen vast dat deze partners een afgebakende opdracht hebben, waarin veel kleine, vernieuwende initiatieven op cultureel-maatschappelijk gebied niet passen. Daarom wordt het college verzocht te onderzoeken of voor deze initiatieven subsidie kan worden gegeven. Een raadsmeerderheid is het er mee eens.
Door Gerard van Wijk
Het college is gevraagd vast te stellen of extra gelden benodigd zijn voor het creëren van subsidie of dat het in dit geval een kwestie is van ‘hekjes verzetten’ binnen het aanbod van subsidies. ,,De gemeente groeit en de wensen en behoeften van haar inwoners worden steeds meer divers. Er zijn veel kleine vernieuwende initiatieven, maar op cultureel-maatschappelijk gebied zijn ze, zeker in de opstartfase, deels afhankelijk van subsidie.” Er zijn geen zogeheten domeinoverstijgende subsidies, waardoor kleine initiatieven het onnodig moeilijk hebben.
DOMEINOVERSTIJGEND ,,Betaalbare huisvesting is een belangrijk knelpunt bij startende organisaties, vooral in de culturele sector, maar subsidievoorwaarden voorzien hierin niet. We denken dat een sterke gemeente zoveel mogelijk initiatieven van haar inwoners en ondernemers tot bloei laat komen. Tijdelijke, of meerjarige, financiële of facilitaire steun kunnen deze initiatieven helpen duurzaam zelfstandig te worden. Met domeinoverstijgende subsidies kunnen meer mogelijkheden worden geboden, waardoor meer maatwerk mogelijk is,” aldus de initiatiefnemers. Zij willen komend najaar de uitkomsten van het onderzoek in de gemeenteraad bespreken.