
Edese hondenfokster zoekt hulp bij Raad van State: dwangsom hangt boven het hoofd
6 december 2024 om 20:04 Rechtbank Nieuws uit EdeEDE Een Edese hondenfokster hangt een dwangsom van maximaal 15.000 euro boven het hoofd. Ze moet op zeer korte termijn het aantal honden en cavia’s in haar woning aan de Veenderweg fors verminderen. Maar dat gaat haar niet lukken, zei haar advocaat vandaag bij de Raad van State.
De dwangsom moet de advocaat van tafel, want die is onterecht opgelegd en de honden en cavia’s kunnen niet zo snel worden verplaatst. ,,Er is meer tijd nodig.”
Tijdens een controle twee jaar geleden bij het woonhuis van de hondenfokster werden tientallen honden aangetroffen en bijna tachtig cavia’s. Bij een latere controle waren er nog 25 honden en 30 cavia’s. Toen was het genoeg voor de gemeente. Het gaat volgens een woordvoerster van de gemeente niet eens om het mogelijk bedrijfsmatig fokken voor de handel. Maar wel om de omvang van het aantal dieren en het intensieve gebruik van het woonhuis. De ruimtelijke uitstraling is voor de gemeente het belangrijkst. Het gebruik is in strijd met de woonbestemming.
MINDER DIEREN
De hondenfokster pleit voor een natuurlijk verloop. ,,Het gaat om moeilijke honden zoals Franse Buldogs. Die kun je niet makkelijk wegdoen. En laten inslapen mag ook niet, want ze zijn gezond.” Ze wil daarnaast het aantal honden en cavia’s terugbrengen naar elk tien.
Maar daar wil de gemeente niets van weten. De Arnhemse rechtbank besliste onlangs dat vijf honden en daarbij één nestje per jaar voldoende is. De gemeente sluit zich daarbij aan. Tien cavia’s is voor de gemeente geen probleem. Verder wil de gemeente geen lange ,,uitsterfconstructie van vijf jaar geven, want de zaak loopt intussen al jaren en dehondenfokster heeft al genoeg tijd gehad om het aantal dieren te verminderen”, zegt de woordvoerster.
BIJZONDERE OMSTANDIGHEDEN
De hondenfokster legt zich daar dus niet bij neer. Ze zegt dat de dieren geen overlast geven in de omgeving. Bovendien wist woningcorporatie Woonstede, die eigenaar is van de woning, ervan dat er zoveel honden door haar werden gehouden. Dat gebeurde ook al in een eerdere woning die ze van Woonstede huurde.
Toch was het Woonstede zelf die de gemeente na enkele klachten vroeg om op te treden tegen de hondenfokster. Zij voelt zich daardoor erg in de steek gelaten door Woonstede. De woningcorporatie wist dus van haar grote aantal honden, maar de fokster erkent wel dat ze nooit zwart-op-wit toestemming daarvoor heeft gekregen. Volgens haar advocaat is dit een bijzondere omstandigheid om de dwangsom te laten vallen. Maar ook daar gaat de gemeente niet in mee.
De Raad oordeelt over twee weken.