Luchtfoto van de A30 bij de aansluiting met de A1. Vanaf februari worden intensieve werkzaamheden uitgevoerd aan de snelweg.
Luchtfoto van de A30 bij de aansluiting met de A1. Vanaf februari worden intensieve werkzaamheden uitgevoerd aan de snelweg. Jan van Uffelen

Rijkswaterstaat pareert kritiek ondernemers: ‘Gefaseerde afsluiting A30 te gevaarlijk’

16 januari 2026 om 16:34 Verkeer en vervoer Nieuws uit Ede

EDE Rijkswaterstaat verwacht dat gevaarlijke situaties zullen ontstaan door sluipverkeer als het onderhoud aan de A30, zoals ondernemers wensen, gefaseerd wordt uitgevoerd. Ook de afsluiting van het deel van de snelweg tussen afrit Ede-Noord en Lunteren, waar niet wordt gewerkt, heeft die reden. Uit verkeersmodellen van de overheidsdienst blijkt bijvoorbeeld dat de Postweg duizenden extra voertuigen per etmaal te verwerken kan krijgen.

door Job van der Mark

Verschillende ondernemers in de gemeente Barneveld bereiden momenteel een rechtsgang voor om de langdurige afsluiting van de A30 te voorkomen. Vanaf begin februari zal de snelweg eerst drieënhalve maand volledig worden afgesloten vanaf de A1 tot afrit Ede-Noord. Daarna volgt een afsluiting van tweeënhalve maand in de tegengestelde richting.

Met name het feit dat het deel van de snelweg tussen Lunteren en Ede-Noord wordt afgesloten, terwijl daar niet wordt gewerkt, stuit ondernemers tegen de borst. ,,Dit is onredelijk en onrechtvaardig. Waarom dit deel niet openhouden en de werkzaamheden op het wegdeel waar wél wordt gewerkt gefaseerd uitvoeren, van afrit naar afrit? Zo blijven onze bedrijven in ieder geval nog enigszins bereikbaar.”

ONVERANTWOORD

Uit antwoorden op vragen van deze krant aan Rijkswaterstaat blijkt dat de uitvoeringsorganisatie in dat scenario vreest voor een onverantwoorde toename van sluipverkeer op het onderliggende wegennet in de gemeente Barneveld. De overheidsdienst noemt daarbij specifiek de Postweg. Een persvoorlichter: ,,Als we in fases gaan werken, bijvoorbeeld van afrit naar afrit of door alleen het traject van de A1 tot Lunteren af te sluiten, zien we in de verkeersmodellen dat veel sluipverkeer gebruik gaat maken van het onderliggende wegennet. Dan hebben we het over 13.500 extra voertuigen per etmaal op de Postweg. Dat betekent een vrijwel continue stroom van personenauto’s en vrachtverkeer op een weg waar geen scheiding is tussen gemotoriseerd verkeer en fietsers. Dat levert naar verwachting onveilige situaties op.”

Bovendien vreest Rijkswaterstaat dat bij een gefaseerde afsluiting van de A30 de werkzaamheden aanzienlijk langer dan een half jaar zullen duren. ,,Werken in fases is inefficiënt. De uitvoeringstijd wordt langer en de bijbehorende hinder groter. Daarom heeft Rijkswaterstaat, in afstemming met gemeenten, provincie en hulpdiensten, besloten de A30 af te sluiten tussen de A1 en Ede-Noord.”

Rijkswaterstaat verwacht dat door deze aanpak doorgaand verkeer wordt omgeleid via de ‘officiële’ omleidingsroutes. ,,Het afsluiten van de A30 tot of vanaf Ede-Noord dwingt doorgaand verkeer om de omleidingsroutes via het wegennet A1 – A50 en A12 – A27 – A28 te volgen”, aldus de voorlichter.

GROOTSCHALIG

Het onderhoud aan de A30 is grootschalig. Niet alleen wordt het asfalt vervangen, ook wordt onder meer gewerkt aan de ondergrond en fundering en wordt de regenwaterafvoer vernieuwd. Door de aard van deze werkzaamheden is het noodzakelijk om de weg, achtereenvolgens en in beide rijrichtingen, volledig af te sluiten.