
Voetballen in de gemeente Ede: grote verschillen in contributie tussen de clubs
19 januari 2026 om 11:55 VoetbalEDE Het is vrijwel altijd een onderwerp op de agenda van algemene ledenvergaderingen van de Edese veldvoetbalverenigingen: de contributie. Ook die contributie is aan inflatie onderhevig. Op basis van de informatie van de websites van de elf voetbalclubs uit de gemeente Ede, maakte Ede Stad Plus een overzicht. Rode draad is dat het voetballen in de meeste dorpen buiten Ede zelf, een stuk goedkoper is.
door Wim van Kessel
Bij het overzicht is een splitsing gemaakt tussen senioren, bovenbouw (gemiddeld 14-18 jaar) en onderbouw (onder 14 jaar). Bij elke club is die verdeling weer anders. Vaak is de jongste jeugd net weer goedkoper. Ook bij 35+ voetbal ligt bij een aantal verenigingen de contributie lager. Bij het overzicht is geen rekening gehouden dat er eventueel aanpassingen zijn in verband met het wel of niet verrichten van vrijwilligerswerk. Dat kan de contributie verlagen (bijvoorbeeld Lunteren en SDS’55), maar ook verhogen (DTS Ede).
Volgens de nestor van de Edese voetballerij, Jan Randewijk, ligt de gemiddelde contributie met 287 euro per jaar gelijk met de omliggende regio. SDV Barneveld bijvoorbeeld zit tussen Bennekom en DTS Ede in. De landelijke contributie voor senioren is met 228 euro fors lager dan in Ede. ,,Bij het landelijke gemiddelde zitten heel veel dorpsclubs. In Ede tellen de clubs uit Ede zelf, vooral DTS Ede en Bennekom, hard door in het gemiddelde. Wellicht goed om te weten, de elf Edese clubs dragen in totaal 245.000 euro aan contributie en wedstrijdengelden af aan de KNVB’’, aldus Randewijk.
Voetballen bij Advendo‘57 in Ederveen is als senior met een jaarcontributie van 200 euro het goedkoopste. Bij SDS is het een fractie duurder (205 euro), maar is er een korting van 50 euro, als je vrijwilliger bent. Ook bij de jongste jeugd wordt in Wekerom het laagste bedrag afgeschreven.
CLUBGEVOEL
De contributie bij Advendo staat al jaren op 200 euro voor een senior. ,,Ik ben nu zeven jaar penningmeester. In die periode is de contributie bij Advendo nog niet verhoogd’’, laat Arco van Engelenburg weten. ,,Eerlijk gezegd is een verhoging nog niet nodig geweest. Dat komt omdat er een enorm groot clubgevoel is.’’
,,Ons ledenaantal is stabiel. Wij hebben een grote groep trouwe sponsoren, die ons een warm hart toedragen. Dat ook weer door een actieve sponsorcommissie. De sponsorgelden gaan naar de hele club. Er is een grote groep van vrijwilligers, waardoor weinig uitbesteed hoeft te worden. En de spelers worden bij ons niet betaald. Kortom: door al deze zaken en de kantine inkomsten is een verhoging al een tijd niet nodig geweest. Dat is mooi, omdat we iedereen in de gelegenheid willen stellen te sporten bij Advendo’’, besluit Van Engelenburg.
Harskamp, Otterlo en Lunteren zitten ook aan de onderkant. Bij Lunteren is er ook een reductie van vijftig euro bij vrijwilligerswerk. In Harskamp is er bij de jeugd een aanzienlijke korting bij twee of meer jeugdleden. Opvallend is dat de contributies voor de Edese clubs Blauw Geel’55, Fortissimo, FC Jeugd en Ede/Victoria nagenoeg gelijk is.
GEEN BREEKPUNT
Bennekom (367 euro) en DTS Ede (357 euro) zijn de duurste verenigingen. ,,Maar gezien het feit dat bij deze twee clubs het aantal leden alleen maar toeneemt, lijkt de hoogte van de contributie geen breekpunt’’, zegt Randewijk. ,,Het hoge niveau is aantrekkelijk. Daarnaast is er aanwas van kinderen vanuit Kernhem’’, geeft Danny Groeneveld als reden van de groei bij DTS Ede. Op dit moment is er een ledenstop. De kleedkamers en velden worden maximaal gebruikt. De enige optie is nu nog om wedstrijden om 17.00 uur te gaan starten. Persoonlijk ben ik daar geen voorstander van.’’
,,Dat wij wat duurder zijn dan de meeste andere clubs heeft denk ik te maken met het niveau waarop DTS speelt. Je hebt meer geschoolde trainers. Ook omdat vaak op landelijk niveau wordt gespeeld, heb je meer reiskosten. Nee, de selectie wordt niet betaald met de contributiegelden. Dat gebeurt door sponsoren. Wij zijn nog wel aan het kijken of wij voor de selectie elftallen een kleine extra bijdragen moeten vragen voor de extra kosten’’, besluit penningmeester Danny Groeneveld.
![]()
Het overzicht van de contributie - Ede Stad
In het overzicht hierboven zijn ook de donateurs vermeld. Dat zijn leden die niet voetballen. Soms worden ze ook omschreven als niet voetballende leden. Bij Otterlo zijn de gegevens nog niet te achterhalen.