Voorzitter Duco Goudappel (links) en Kaj Omlo (rechts) in de raadszaal.
Voorzitter Duco Goudappel (links) en Kaj Omlo (rechts) in de raadszaal. Lennard Pater

Jongerenraad Ede wil vaker worden betrokken: ‘Ik vind dat we nog te weinig worden benaderd om advies te geven’

29 januari 2026 om 20:55 Politiek Nieuws uit Ede Nieuws uit Ede

EDE De Edese Jongerenraad bestaat inmiddels bijna twintig jaar en hield afgelopen maandag in aanwezigheid van burgemeester Verhulst zijn jaarlijkse open vergadering. Bij die vergadering kunnen mensen zien wat de Jongerenraad is en doet. Ede Stad Plus proefde de sfeer en sprak in aanloop naar de vergadering met twee hoofdrolspelers: voorzitter Duco Goudappel (18) uit Ede en het jongste lid van de raad, Kaj Omlo (15), ook uit Ede.

door Lennard Pater

Rond half 7 brengt het bestuur van de Edese Jongerenraad maandagavond een indrukwekkende stapel pizza’s het Raadhuis binnen. De pizza’s zijn bestemd voor de jongeren uit Ede en omgeving die zich vanavond aan de Bergstraat hebben verzameld voor de jaarlijkse open vergadering van de Jongerenraad, waar potentiële jongerenraadsleden en andere geïnteresseerden een kijkje in de keuken krijgen bij die Jongerenraad. Nadat de jongeren zich in de lobby van het gemeentehuis de pizza’s hebben laten smaken, vertrekt het gezelschap naar de raadszaal. Daar opent voorzitter Duco Goudappel de avond en krijgt burgemeester Verhulst het woord.

PRIMEUR

Verhulst trakteert de aanwezigen meteen op iets nieuws. Hij deelt een nog niet eerder vertoonde video over de toekomst van Ede die eigenlijk bestemd was voor de vanwege de sneeuw afgelaste nieuwjaarsreceptie. Droog en met een glimlach zegt de burgemeester: „Dit is de primeur, dus als jullie het helemaal niks vinden, de video, dan heb ik een enorm probleem.”

Dit is de primeur, dus als jullie het helemaal niks vinden, de video, dan heb ik een enorm probleem

Gelukkig voor Verhulst wordt het filmpje, dat bedoeld is als aftrap voor een discussie over hoe Ede eruit zal zien in 2050, goed ontvangen. Het vertelt het verhaal van Ede door de eeuwen heen en toont de veranderingen die onze gemeente heeft doorgemaakt. Centraal staat de boodschap dat veranderingen, hoe lastig soms ook, er in de Edese geschiedenis altijd zijn geweest en dat het uiteindelijk steeds goed is gekomen met Ede. De gemeente Ede kan, volgens Verhulst, meebewegen met alle veranderingen en toch haar identiteit en mooie kenmerken, zoals het gemeenschapsgevoel, de natuur en de vele goede voorzieningen, van sport tot onderwijs, behouden.

LEVENSVERHAAL 

Na de video en de positieve reactie erop uit de zaal vertelt Verhulst kort zijn levensverhaal en dus leren de jongeren hoe een Zeeuwse jongen die eigenlijk droomde van varen op mooie, grote schepen uiteindelijk burgemeester werd, eerst van Goes en inmiddels dus van Ede. De jongeren luisteren aandachtig en na wat korte vragen krijgt Verhulst een enthousiast applaus en bedankt Duco Goudappel hem hartelijk. 

(De tekst gaat verder onder de foto.)


Een grappig feit is dat voorzitter Goudappel geen onbekende is voor Verhulst, want in 2018 mocht de toen 11-jarige Duco met een klasgenootje de Edese burgemeester interviewen. Inmiddels is Duco 18 en sinds de zomer van vorig jaar zwaait hij met de voorzittershamer van de Jongerenraad. 

VETERANENAVOND 

Het zaadje voor die betrokkenheid bij de Jongerenraad werd misschien al wel tijdens het interview met de burgemeester geplant, maar het echte begin was, vertelt de voorzitter, een paar jaar geleden tijdens de Veteranenavond. „Daar heb ik toen Ardin van Emmerik, die nu in de gemeenteraad zit voor GemeenteBelangen, leren kennen en die zei: je moet bij de Jongerenraad; daar heb ik ook bijgezeten en dat is misschien leuk.”

Duco kwam daarna bij de Airborne in contact met meerdere leden en oud-leden van de uit jongeren tussen de 15 en 25 jaar bestaande Jongerenraad en besloot eens naar een vergadering te gaan. „Dat was echt liefde op het eerste gezicht. Het was heel gezellig en ik dacht: laten we het maar gewoon doen. Dat had eigenlijk niets met interesses te maken, politiek of in het algemeen, maar meer: het is een leuke uitdaging en sowieso iets nieuws om te doen.” 

JONGSTE LID 

Dat was in 2023 en inmiddels is Duco dus voorzitter van de Jongerenraad. Als voorzitter verwelkomde hij vorig jaar het jongste lid van de huidige raad, Kaj Omlo. Hoe is Kaj eigenlijk bij de Jongerenraad betrokken geraakt? „Ik zit op Het Streek bij de leerlingenraad en daar kende ik twee mensen die in de Jongerenraad zaten en ik dacht: het lijkt me ook wel leuk daar eens naartoe te gaan. Toen ben ik een avond meegegaan en daarna nog een keer en uiteindelijk ben ik er zo snel mogelijk bij gegaan, hartstikke leuk.” 

POLITIEKE AMBITIES 

Vaak is de Jongerenraad een opleidingsinstituut voor lokale politici, want meerdere leden en vroegere leden zijn kandidaat-raadslid bij de komende gemeenteraadsverkiezingen en als lid van de Jongerenraad leer je het politieke handwerk, zoals debatteren, moties indienen en politieke stukken schrijven. 

Als je ziet hoe het er soms in de politiek aan toegaat, met al die verhitte discussies, weet ik niet of ik mezelf daar echt tussen zie lopen

Hebben Duco en Kaj zelf ook politieke ambities? „Ik heb vroeger”, zegt Duco, „weleens gezegd dat ik ooit burgemeester van Ede wilde worden, maar op het moment zelf heb ik die ambities niet. Als je ziet hoe het er soms in de politiek aan toegaat, met al die verhitte discussies, weet ik niet of ik mezelf daar echt tussen zie lopen.” 

Voor Kaj, wiens vader de VVD-fractie voorzit in de Edese raad, geldt hetzelfde, al kunnen ambities op zijn leeftijd nog veranderen. „Als ik een keer bij de gemeenteraad kom kijken, vind ik het wel heel leuk en ik debatteer graag, bijvoorbeeld bij de Jongerenraad, maar ik denk niet dat ik de politiek als vaste baan wil hebben. Ook omdat het er af en toe hard aan toe kan gaan. Maar ik ben pas 15 en heb nog genoeg tijd om te kijken wat ik wil. Op dit moment ga ik meer de kant van geschiedenis op, of iets met bedrijven.”

CONTACT MET DE POLITIEK

Zelf willen Duco en Kaj dus niet per se de Edese politiek in. Hoe ervaren zij als leden van de Jongerenraad, die er is om vanuit jongerenperspectief advies te geven aan de politiek, eigenlijk het contact met die politiek? Duco zegt: „Dat is in principe wel goed, maar dan heb ik het wel vooral over het feit dat iedereen weet dat we bestaan. Ik vind dat we nog te weinig worden benaderd om advies te geven. We zijn opgericht om gevraagd maar ook ongevraagd advies te geven en het is nu vooral ongevraagd.” Duco en Kaj hopen dat de gemeenteraad in de toekomst misschien iets vaker zelf iets aan de Jongerenraad vraagt of voorlegt.

JONGEREN BEREIKEN 

Toch is het in contact komen met raadsleden en andere Edese politici, zeggen de twee Jongerenraadsleden, makkelijker dan het bereiken van Edese jongeren zelf. „Eén van de grootste problemen die we als Jongerenraad hebben is: hoe bereik je Edese jongeren überhaupt? Jongeren zijn een heel leuke doelgroep, maar ook de lastigste: ze zitten wel allemaal online, maar daar zijn ze vooral aan het scrollen op TikTok en Instagram Reels en als je daarop verschijnt, scrollen ze er vaak langs.”

Ik vind dat we nog te weinig worden benaderd om advies te geven

SLOTDEBAT 

Wat misschien helpt om jongeren meer betrokken te krijgen, is dat Kaj en andere Jongerenraadsleden het slotdebat mogen verzorgen bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Tijdens de open vergadering wordt na de woorden van Verhulst en een korte kennismaking met elkaar druk plenair gebrainstormd over dat slotdebat. Duidelijk is dat het bij de aanwezige jongeren veel losmaakt, want niet veel later heeft Kaj een whiteboard vol met goede ideeën voor dat slotdebat. Daarna is het tijd voor een korte pauze, met aansluitend een geanimeerd debat in de raadszaal over de vraag of 16- en 17-jarigen ook stemrecht moeten krijgen en een speelse quiz. 

(De tekst gaat verder onder de foto.)


VRIENDENGROEP 

Daarmee komt een einde aan de open vergadering. Duco en Kaj zijn blij met hoe de avond is verlopen en hopen dat deze vergadering Edese jongeren, zeker ook uit de in de raad ondervertegenwoordigde buitendorpen, heeft aangemoedigd eens vaker bij de Jongerenraad te komen kijken. Dit ook omdat ze zich zorgen maken over de toekomstige omvang van de Jongerenraad. „We zitten straks”, zegt Duco, „met maar 14 leden en dat is best weinig, want het maximum is 25. Ik zou dan ook een oproep willen doen aan alle Edese jongeren: kom een keer langs bij de Jongerenraad.” 

Zo’n bezoek helpt volgens Duco ook om bepaalde misverstanden over de Jongerenraad weg te nemen. „Veel mensen zien ons als een verzameling politieke nerds, of elitaire ballen, maar dat is niet zo. Iedereen is welkom en iedereen kan meepraten. En het is gewoon een soort vriendengroep waar je terechtkan en waar je veel leert en mag doen: debatteren over allerlei onderwerpen, dingen organiseren, een rol spelen tijdens Airborne en de Heideweek.” Het jongste lid Kaj beaamt dat tot slot: „Je doet heel bijzondere ervaringen op in de Jongerenraad en leert er echt een heleboel van.” 

Voorzitter Duco Goudappel (links) en het jongste lid van de Jongerenraad, Kaj Omlo.
Voorafgaand aan de open vergadering genieten de aanwezige jongeren van ruim voorradige pizza's
Na het verhaal van burgemeester Verhulst maken de jongeren kennis met elkaar.
Na het verhaal van burgemeester Verhulst maken de jongeren kennis met elkaar.
Na het verhaal van burgemeester Verhulst maken de jongeren kennis met elkaar.
Het gezelschap bijeen in de raadszaal.
De jongeren in debat over de vraag of de stemgerechtigde leeftijd moet worden verlaagd.
Burgemeester Verhulst.
Burgemeester Verhulst deelt een nog niet eerder getoond filmpje over de toekomst van Ede met de aanwezigen en vertelt zijn levensverhaal.