
Kandidatenlijst vastgesteld: keuze uit vijftien partijen tijdens gemeenteraadsverkiezingen
7 februari 2026 om 13:30 Politiek Gemeenteraadsverkiezingen 2026 Ede Nieuws uit EdeEDE Vrijdagmiddag vijf uur. Buiten is het vijf graden, binnen in de raadzaal trapt burgemeester René Verhulst af voor een zitting van het centraal stembureau, waarvan hij voorzitter is. Met het oog op morgen - en dat is in dit geval de op woensdag 18 maart - te houden gemeenteraadsverkiezingen. Het is een evenement dat behalve wat direct betrokkenen geen vol stadion trekt en ook geen volle raadzaal. Maar het hoort wel bij het verkiezingsproces en het moet zorgvuldig gebeuren.
door Gerard van Wijk
De geldigheid van de kandidatenlijsten van de vijftien aan de verkiezingen deelnemende partijen moet worden vastgesteld. Er zijn vijf agendapunten, zoals onder andere de nummering van de lijsten, inclusief loting. Alles bij elkaar duurt de zitting zestien minuten. ,,Daar kan de gemeenteraad zelf eens een voorbeeld aan nemen”, grapt iemand. ,,Iedereen dank en een goed weekend toegewenst”, besluit Verhulst. De klus is geklaard, de deelnemers zijn op tijd thuis voor de warme hap en de opening van de Olympische Winterspelen.
De volgorde van de lijstnummers geschiedt op basis van de uitslag van de vorige raadsverkiezingen in 2022. De SGP krijgt zodoende nummer 1, de ChristenUnie krijgt nummer 2, GemeenteBelangen nummer 3, de gecombineerde lijst GroenLinks-PvdA krijgt op basis van de bij elkaar getelde stemmen in 2022 (6925) nummer 4, D66 nummer 5, het CDA nummer 6, Burgerbelangen nummer 7, de VVD nummer 8, Mens en Milieu Ede nummer 9, Democratische Partij Ede nummer 10 en Forum voor Democratie nummer 11.
Drie nieuwe partijen hebben kandidatenlijsten ingediend en doen in Ede voor het eerst een gooi naar een of meer raadszetels. Dan moet er worden geloot voor de lijstnummers van 12 tot en met 15. Belang van Nederland (BVNL) loot nummer 12. De partij haalde in 2023 bij de landelijke verkiezingen de kiesdrempel niet en ook bij de vorige raadsverkiezingen was dat het geval. Opvallend is dat de partij in Ede slechts één kandidaat heeft en die was nog bijna niet toegelaten ook, maar de kandidaatstelling werd hersteld.
NIEUWE PARTIJEN
Op lijstnummer 13 komt de Partij voor de Dieren, op nummer 14 de SP en op nummer 15 de BBB. Opvallend is verder dat bij drie partijen kandidaten geen vereiste instemmingsverklaring hebben ingediend. Dat hoort er wel bij en daar wordt op toegezien. Deze kandidaten zijn van de lijst gehaald omdat ze de verklaring niet alsnog hebben hersteld. Het betreft kandidaten van Forum voor Democratie, BBB en GroenLinks-PvdA. In het laatste geval gaat het om de nummer twee op de lijst, Astrid Wagenaar. Zij was acht jaar, in de periode 2006-2014 lid van de PvdA-fractie in de raad. Iemand met veel ervaring en dat kon de grotendeels uit nieuwe namen bestaande fractie wel gebruiken. Maar zij is om persoonlijke redenen op het laatste moment afgehaakt.
Dan werd er nog een onjuiste handtekening geconstateerd van de nummer 25 van de lijst GroenLinks-PvdA, maar dat werd hersteld. Evenals een onleesbaar legitimatiebewijs van een kandidaat van de SP alsnog werd hersteld. En zo fietsen we in sneltreinvaart door de agendapunten heen. Met een vrolijk moment als de voorzitter van het centraal stembureau bij het noemen van alle getallen de fractie van GroenLinks-PvdA met 6925 zetels (in plaats van stemmen) rijkelijk in het zonnetje zet.
De stemmen worden centraal geteld. Dit betekent dat op woensdag 18 maart vanaf negen ‘s avonds, na het sluiten van de stembussen, de stemmen per partij worden geteld op de lokale stembureaus en in de loop van de avond duidelijk wordt hoeveel zetels elke partij heeft veroverd. Eén dag later, donderdag 19 maart, is er een centrale, openbare zitting, waarbij per kandidaat wordt geteld. Dat gebeurt vanaf negen uur ‘s morgens door het gemeentelijk stembureau in de Reehorst. Deze werkwijze is bedoeld voor een efficiënter verloop van het telproces.