
Edes gezin dat in Saoedi-Arabië woont ‘strandt’ door vakantie in Nederland: ‘Angst bij vrienden en kennissen om oorlog’
4 maart 2026 om 16:55 Maatschappelijk Nieuws uit Ede Tips van de redactieEDE Edenaar Dieudonné Middendorp-van Bemmel is op terugreis van vakantie in Europa als op zaterdag 28 februari Amerika en Israël Iran aanvallen. Op die dag zou het gezin vanaf Schiphol terugvliegen naar hun woonplaats Riyadh, de hoofdstad van Saoedi-Arabië. Wegens de onrust in het Midden-Oosten, houdt KLM de vliegtuigen echter aan de grond. ,,Het is fijn dat we nu in Nederland zijn, maar Saoedi-Arabië is wel ons thuis.”
door Rick Praamstra
,,Het heeft zo moeten zijn”, zegt Dieudonné over haar gedwongen verblijf in Nederland. Net op het moment dat er over en weer aanvallen zijn in Iran en het Midden-Oosten zit haar gezin veilig in Nederland. In Riyadh werd de Amerikaanse ambassade bestookt met Iraanse drones. Ook buurland Bahrein, waar het gezin Middendorp-van Bemmel regelmatig verblijft, is het doelwit van Iran.
De Saudische autoriteiten proberen de rust te bewaren en claimen dat het veilig is in het land. Toch is er angst bij vrienden en kennissen die net als Dieudonné en haar gezin op een compound in Riyadh wonen. ,,De Amerikaanse overheid heeft al gezegd: kom terug naar de VS. Er wonen ook genoeg Amerikanen op onze compound. Een vriendin van me, een Australische, vertrekt met haar kinderen naar Londen. Ze wil even weg van daar. Dat begrijp ik wel.”
,,Ik hoor wel van mensen die daar zitten en zeker in Dubai en Bahrein dat kinderen angstig zijn voor het lawaai en het luchtalarm. Mensen vluchten ook echt met de auto naar Oman bijvoorbeeld.”
Dieudonné is eerlijk tegen haar kinderen van zes en acht jaar. ,,Ze hebben niet echt het idee wat er allemaal speelt. Zij spelen ook gewoon door hier in Nederland en dat hoort ook zo.”
(Tekst gaat verder onder foto)
![]()
De kinderen van Dieudonné op Schiphol - Eigen foto
OP VAKANTIE IN ITALIË EN OOSTENRIJK
Dieudonné woont sinds augustus 2025 met haar kinderen in Riyadh. Haar man Maarten werkt er en woonde er al een half jaar langer. Ze groeide op in Ede en woonde er ook voor haar emigratie naar de oliestaat. Ze was met het gezin een week op vakantie in Milaan en maakte een uitstapje naar Oostenrijk om te gaan skiën. Via Amsterdam zouden ze terugvliegen naar Riyadh.
Haar kinderen zouden zondag weer naar school gaan, maar dat zit er dus even niet in. Online onderwijs blijkt niet mogelijk. ,,Het liefst gaan we terug zodat de kinderen gewoon in hun dagelijkse ritme blijven.”
Sowieso tot maandag zijn er geen vluchten naar Saoedi-Arabië met KLM. Mogelijk wel via andere luchtvaartmaatschappijen, maar daar zullen de ex-Edenaren niet voor kiezen. ,,Ik geloof wel dat het leger in Saoedi-Arabië ons veilig houdt, maar ik vind het in Nederland toch wel fijner.”
DUBBELE GEVOELENS
Dat ze nu voorlopig in Nederland moeten verblijven, voelt veilig en vertrouwd en ook haar familie en vrienden zijn verheugd dat het gezin er is. Toch voelt het dubbel niet in Saoedi-Arabië te zijn. ,,Zodra we weer mogen vliegen, hopen we naar huis te kunnen gaan. Het is gewoon ons plekje nu daar. We hebben ons voorgenomen om daar een paar jaar te verblijven en dat zien we nog steeds voor ons.”
(tekst gaat verder onder foto)
![]()
Mare, de dochter van Dieudonné aan het fietsen in Nederland. - Eigen foto
Dieudonné en haar kinderen wonen nu ruim een half jaar in Riyadh en ze is inmiddels gesetteld. ,,Dat komt ook omdat de kinderen het zo goed oppakken; dat vind ik bewonderenswaardig. Als je kinderen gelukkig zijn, ben je dat zelf ook. Natuurlijk mis je dat je snel even op de fiets ergens heen kan, maar je vindt hier weer andere dingen. We reizen nu veel meer; naar Bahrein of Oman.”
,,Er is een groot cultuurverschil. Je moet je realiseren dat daar mensen extreem gesluierd lopen (Dieudonné hoeft zelf geen hoofddoek op). Nu het ramadan is, kan je nergens even een koffie halen. Het is wel een avontuur en een eye-opener is: er is meer in de wereld dan je vertrouwde Ede-bubbel.”
CODE ORANJE EN CODE ROOD IN REGIO
Dieudonné zit voorlopig weer even in de Nederlandse bubbel. Wanneer het gezin teruggaat, is onzeker. De Nederlandse ambassade houdt hen continu op de hoogte. Het reisadvies van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor een groot deel van Saoedi-Arabië is momenteel code oranje. Dat betekent dat de ambassade Nederlanders adviseert om er alleen heen te gaan als dat noodzakelijk is. Het is er niet veilig genoeg om er op vakantie te gaan, aldus het ministerie. Voor buurland Bahrein geldt code rood: reis daar niet heen. Ook Israël en Libanon zijn rood (en vanzelfsprekend Iran ook). De andere landen in de regio staan op code oranje.