
Vrouwen van Nu op de bres voor ‘plastic soep’: ‘Bennekom als schoonste dorp’
15 maart 2026 om 10:11 Maatschappelijk Nieuws uit BennekomBENNEKOM Op het Van Slootenplein in Bennekom, bij de pomp in het centrum, wordt op dinsdagmiddag 14 april een bijzondere tegel onthuld. Op de tegel staat de tekst: ‘Hier begint de zee’. De actie is bedoeld om voorbijgangers bewust te maken van zwerfafval en plastic dat via het riool uiteindelijk in zee terechtkomt. Initiatiefnemer is de lokale afdeling van Vrouwen van Nu. „Veel mensen denken dat iets wat in een putje verdwijnt, ook echt weg is”, zegt voorzitter Jetske Pomper.
door Diana Kervel
In de horecagelegenheid met uitzicht op het Van Slootenplein komen verslaggever en bestuursleden van de ‘Vrouwen van Nu’ bijeen voor koffie, thee, koekje en gesprek. Serieus over het doel, maar wel met de nodige humor. Niet alleen de actie ‘hier begint de zee’ komt ter sprake, ook het ultieme wapenfeit van de vereniging, het ‘ik-kom-thuis-gevoel’ maar ook de veranderende maatschappij.
VAN MOERDIJK NAAR BENNEKOM
De tegelactie is in 2017 in Moerdijk in Noord-Brabant gestart. Met de wetenschap van nu is de toenmalige plaatsing ongelukkig omdat het dorp mogelijk moet wijken voor industrie. Pomper: ,,De landelijke ‘Vrouwen van Nu’ club is gestart om onderzoek te doen naar plastic en alle rotzooi op straat.” Het resulteerde in een uitgebreide ‘toolkit’ voor lokale afdelingen met powerpointpresentatie, posters, informatieboekje en pubquiz maar ook het ontwerp voor de tegel en de wens om de gemeente erbij te betrekken.
Bestuurslid Yvonne Groeneveld steekt gelijk van wal: ,,Het grootste probleem zijn de sigarettenpeuken. Het is niet weg zodra je de peuk in het riool gooit. Nee, het verwoest duizenden liters water.” Met een knipoog zegt ze: ,,Wij zijn geen van drieën rokers, dus hebben er nooit bij stilgestaan.”
De dames hebben zich hogelijk verbaasd over het feit dat plastic in heel veel producten zit. Van nano naar micro en van flessen tot vaten. Het komt uiteindelijk in de zee terecht als onderdeel van de ‘plastic soup’. Jenneke Hiensch: ,,Ook wij zijn ons er niet bewust van over het feit dat het niet afgebroken wordt en dat het in kleine deeltjes weer tot ons komt. Feit is dat je beter kunt voorkomen dat je het binnenkrijgt. Het vraagt om bewustwording.” Ze verwijst naar een app op de telefoon ‘Beat the Microbead’ waarmee je naar de plastic ingrediënten van producten kunt zoeken.
DE TEGEL ZELF
Hoe ziet de tegel er dan uit? De dames zoeken ieder hun smartphone en doen een wedstrijdje om een afbeelding van de tegel te vinden. Pomper wint: ,,Kijk, het wordt deze witte tegel. Het logo van ‘Vrouwen van Nu’ komt daarbij te staan.” De tegels liggen nu in heel Nederland, nabij een rioolput. Hiensch: ,,We willen op positieve wijze aangeven dat je op moet passen wat je in het riool gooit. We willen niet met het vingertje wijzen.” Groeneveld weet wat er in Bennekom allemaal op straat ligt. Ze maakt onderdeel uit van de zwerfafvalbrigade. ,,Een keer in de maand lopen we met 50 personen rond om vuil op te rapen. We krijgen dan steevast te horen ‘Goed hoor dat jullie dit doen maar het zou niet nodig moeten zijn.’” Ze zegt half grappend: ,,Ik denk dat Bennekom straks het schoonste dorp wordt van de gemeente Ede.” De rest stemt daarmee in.
Ik denk dat Bennekom het schoonste dorp wordt van de gemeente Ede.
BENNEKOMSE MARKT
Het is trouwens niet de enige actie van de ‘Vrouwen van Nu’. Het belangrijkste wapenfeit is nog altijd op vrijdagochtend op het marktplein in Bennekom te vinden. Groeneveld: ,,Daar ben ik nog altijd heel trots op. Het is niet algemeen bekend meer, maar wij, Vrouwen van Nu’ hebben aan de wieg gestaan van de markt. Met ons is het destijds begonnen. We hebben nog jarenlang als dank met kerst stroopwafels gekregen van de marktmeester, om uit te delen aan onze vereniging”
ACTIEVE VERENIGING
De leden komen overal vandaan. Ede heeft zelf geen afdeling en de overige buitendorpen ook niet. De afdeling Bennekom heeft 72 leden. ,,Het is geen bejaardenclub he? Denk erom!” Groeneveld woont 53 jaar in Bennekom en is al 50 jaar lid van ‘Vrouwen van Nu’. ,,Ik ben kersvers het bestuur komen versterken.” Waarom ze al zo lang erbij zit: ,,Elke keer, bij elke bijeenkomst krijg ik het ‘ik-kom-thuis-gevoel’. Dat is heel persoonlijk, maar zo werkt het voor mij.”
Hiensch woont in Ede en is nu vier jaar lid. Zij verzorgt de ledenadministratie: ,,Het is in ieder geval geen elitaire club, het is alles door elkaar en met elkaar.” Voorzitter Pomper is in 2022 toegetreden en woont in Wageningen-Hoog. ,,De maatschappij is veranderd. De huidige generatie vrouwen werkt en is doorgaans mantelzorger van de ouder wordende ouders of ze zijn oppas voor de kleinkinderen.”
(Tekst gaat verder onder de foto)
![]()
Op de foto van links naar rechts: Jetske Pomper, Yvonne Groeneveld en Jenneke Hiensch. Niet op de foto wel in het bestuur: Roelie ter Heide en Hennie van der Steen-van Ommeren. De tegel ‘hier begint de zee’ zal in april 2026 geplaatst worden op het Van Slootenplein in Bennekom. - Diana Kervel
De vereniging komt voort uit de Plattelandsvrouwen, die is opgericht vanuit de behoefte om cursussen te volgen en kennis op te doen waarop je niet op een andere manier kon komen. Die noodzaak is weggevallen.” Vervolgens volgt een discussie of de aanwezigen nu wel of niet vallen in de categorie ‘huisvrouw’ . Conclusie is dat de dames niet in een hokje te plaatsen zijn.
Ben jij eigenlijk een huisvrouw?
De bijeenkomsten zijn afwisselend: ,,Van een hele avond lachen tot en met het uitdiepen van een serieus onderwerp. Van een fietstocht in Spanje tot een lokale presentatie over oud-Bennekom. Daarnaast vinden we het ook belangrijk om het wel en wee van onze leden te weten.”
SAMENWERKING MET DE GEMEENTE
Voor het plaatsen van de tegel was de gemeente gelijk te porren. Groeneveld: ,,Wij betalen de tegel, de gemeente neemt de kosten van het plaatsen voor haar rekening.” Hiensch: ,,Eigenlijk zou er een moeten liggen in alle dorpen van de gemeente. Ik schrijf het direct op als actiepunt.”
POËTISCHE AFSLUITING
Tot slot leest Yvonne Groeneveld een gedicht voor:
Kunt u zomaar lezen wat er in mijn familie gebeurt?
Ja, nog steeds bijna dagelijks.
We zijn een grootse familie.
Een heel grote familie.
Met een groots toekomstbeeld.
Stel je voor wat ik net hoor,
over één verre neef die zich blikje noemt.
Goed gevuld,
wordt snel geleegd, vermorzeld, platgetrapt, achtergelaten.
Nog meer?
Ja, gewoon weggegooid.
Of het nu vriest of dooit.
Dan een gelukkiger leven.
In die richting gaan wel heel veel neven,
in een gulzig apparaat geleid en dan
zomaar tot statiegeld verblijd.
Groet van de familie
W.E.G. Blik