
Ede zal fatbikeverbod Enschede niet volgen: ‘Juridisch haken en ogen aan verbod’
14 maart 2026 om 17:49 Verkeer en vervoer Nieuws uit Ede Nieuws uit EdeEDE In Enschede geldt sinds woensdag 11 maart een verbod op fatbikes in de binnenstad tijdens winkeltijden. Het college van Ede is niet van plan snel het voorbeeld van de Twentse stad te volgen. Het Edese bestuur ziet daarvoor ‘kwetsbaarheden die het OM in zo’n verbod ziet’.
door Rick Praamstra
De fatbike heeft een slecht imago: veelal jongeren rijden te hard en zorgen voor overlast. In Ede werd in juni vorig jaar een boa mishandeld toen hij op het Marktplein een groep jongeren aansprak op hun gedrag. De handhaver werd tegen zijn hoofd geschopt. Bewoners op de Markt ervoeren vrijwel dagelijks overlast.
De gemeente Enschede zag de overlast van jongeren op fatbikes met lede ogen aan en bereidde een verbod voor. Sinds deze week riskeren bestuurders van de dikkebandenfiets een boete van 115 euro als ze door de binnenstad sjezen.
POLITIE ZAL VERBOD NIET HANDHAVEN
De gemeente in Oost-Nederland heeft de primeur met het fatbikeverbod, maar de vraag is of het juridisch wel waterdicht is. In de Wegenverkeerswet valt een fatbike onder dezelfde categorie als andere elektrische fietsen. Enschede stelt dat het een goed onderbouwde maatregel is, maar de politie zal niet handhaven en het Openbaar Ministerie (OM) zal niet vervolgen, schreef de NOS woensdag. Het is voor Ede reden om nu niet aan een verbod te denken.
(De tekst gaat verder onder de foto.)
![]()
Fatbikers fietsen door binnenstad van Enschede tijdens het fatbikeverbod. Het is niet meer toegestaan om op een fatbike door de binnenstad van Enschede te rijden. - Wouter de Wilde/ANP
Ondernemer Armando, die via zijn winkel La Souris veel fatbikes verkoopt, kondigde bij RTV Oost al een civiele procedure aan tegen de gemeente Enschede en zegt ook bezwaar te maken tegen boetes. Hij stelt dat het verbod ‘discriminatie’ is.
NIEUWE KABINET WIL REGELS FATBIKES AANSCHERPEN
Het nieuwe kabinet-Jetten is wél van plan om iets te doen aan de overlast van fatbikes. Bij de alinea ‘Verkeersveiligheid’ in het regeerakkoord schrijft de regering dat er een aparte voertuigcategorie komt voor dit type fiets en een minimumleeftijd en helmplicht. Gemeenten krijgen de mogelijkheid fatbikevrije zones in te voeren. Ede zal deze ontwikkeling in de gaten houden, maar ziet nu dus geen reden voor extra maatregelen.
POLITIE HANDHAAFT IN EDE NIET EXTRA OP OVERLAST
Woordvoerder Kiki Jamar van verantwoordelijke wethouder Peter de Pater zegt dat de politie ‘normaal’ handhaaft op fatbikes. ,,Net als bij normale fietsen zijn er controles voor de inrichtingseisen van de fatbikes (deugen de remmen, zit er een verboden gashendel op en dergelijke). Daarbij kunnen fatbikes ook op de rollerbank geplaatst worden om de snelheid vast te stellen.”
Het is onderdeel van het reguliere politiewerk, antwoordt de woordvoerder. ,,Het is niet zo dat naar aanleiding van recente ontwikkelingen dit vaker plaatsvindt.”