Stemlokaal 'De Doelen' met op de achtergrond het gemeentehuis.
Stemlokaal 'De Doelen' met op de achtergrond het gemeentehuis. Sjoerd Bouwmeester

SGP boekte overal in gemeente Ede winst, monsterscore in buitendorpen

26 maart 2026 om 14:09 Politiek Gemeenteraadsverkiezingen 2026 Ede Nieuws uit Ede

EDE Het is geen verrassing dat de SGP verreweg de grootste partij is in de buitendorpen van Ede. Alleen in Otterlo en Bennekom won de confessionele partij niet. Ook Forum voor Democratie (FvD) scoorde in de buitendorpen. Bennekom is een buitenbeentje: het is de enige dorpskern waar de fusiepartij GroenLinks-PvdA de meeste stemmen ontving. In Ede-Stad won GemeenteBelangen (GB), gevolgd door de linkse fusiepartij. Dat blijkt uit een analyse van de proces-verbalen van de stemlokalen. 

door Rick Praamstra

In de dorpen waar de SGP op 18 maart de meeste stemmen kreeg - Ederveen, Harskamp, Lunteren en Wekerom - kreeg de partij van lijsttrekker Gerrit Flier opgeteld maar liefst 52,8 procent van de stemmen. De christelijk-conservatieve partij kreeg in heel de gemeente Ede met 11.995 stemmen ruim 2.800 stemmen meer dan bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen in 2022 (9.164).

Om de grote winst van de SGP enkel op het conto van de behoudende buitendorpen te schrijven, is niet helemaal eerlijk. Ook in Ede (3.739 nu, 2.618 in 2022) , Bennekom (1.116 nu, 932 in 2022) en Otterlo (181 nu, 135 in 2022) behaalde de partij beduidend meer stemmen dan in 2022, ook als je rekening houdt met het grotere aantal stemmen van dit jaar in vergelijking met 2022 (59.798 tegenover 55.591). 

Het is gissen waar de winst precies vandaan komt. De buitendorpen stemmen trouw op de SGP, maar dat verklaart niet enkel de zege. Het flinke verlies van de ChristenUnie (-1.513 stemmen en van zes naar vier zetels) duidt erop dat stemmers wellicht richting de SGP zijn gegaan. Mogelijk heeft ook meegespeeld dat de Gereformeerde Beginsel Partij dit jaar niet meedeed. In 2022 stemden 586 kiezers op de SGP-afsplitsing; een groot deel is waarschijnlijk richting de SGP gegaan. 

(de tekst gaat onder de foto verder)


Verkiezingsbord gemeenteraadsverkiezingen 2026 in Ede. - BDUmedia

NET GEEN 1000 STEMMEN MEER VOOR GB

GemeenteBelangen kreeg 999 stemmen meer dan in 2022. Dat komt deels door hogere opkomst, maar de partij heeft ook stemmen weggesnoept bij verliezende partijen als Burgerbelangen en GroenLinks-PvdA. Dat is echter niet met zekerheid te zeggen. In Otterlo (woonplaats van lijsttrekker GabriĆ«lle Hazeleger) en Ede-Stad behaalde de lokale partij de meeste stemmen.  

Verder is de winst van de FvD in de behoudende buitendorpen opvallend. In Ederveen, Wekerom en Harskamp haalde de radicaal-rechtse partij na SGP de meeste stemmen en in Lunteren na SGP en het CDA. In Otterlo doet het met 647 stemmen ook nog aardig mee. In Bennekom en Ede kreeg de partij van lijsttrekker Gerarda van Harten minder voet aan de grond. 

GL-PVDA ALLEEN GROOTSTE IN BENNEKOM

De fusiepartij GroenLinks-PvdA had deze verkiezingen op meer succes gehoopt. Alleen in Bennekom en Ede scoorde het goed. In Bennekom haalde de progressieve partij 1.345 stemmen, D66 volgt op de tweede plaats met 1.273 stemmen. In Ede is het na GB de succesvolste partij met 4.742 stemmen.

De ChristenUnie (CU) - al jaren een vaste klant in de coalitie - verloor in elke kern. Alleen in Ederveen en Ede haalde ze de top-drie. In Ede stemden beduidend minder mensen op CU dan in 2022: 4.682 tegenover 5.450. In Bennekom behaalde de collegepartij 925 stemmen, tegen 1.244 in 2022. Lijsttrekker en Bennekommer Arie Barendrecht lijkt zijn medebewoners niet goed te hebben bereikt. Ook in de andere kernen kreeg CU minder stemmen dan bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. 

ANDER BEELD DAN TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN

De uitslagen bij de gemeenteraadsverkiezingen laten een veel ander beeld zien dan de Tweede Kamerverkiezingen op 29 oktober 2025. Toen kreeg het CDA nog meer stemmen dan de SGP. Bij die verkiezingen deden uiteraard lokale partijen als GB, Burgerbelangen, DPE en Mens en Milieu niet mee. 

De analyse van Ede Stad Plus is gedaan op basis van de eerste telling van stembureaus. Het betreft nog geen officiĆ«le uitslag, die volgt vandaag. Dat kan nog een verschil van enkele stemmen opleveren, maar zorgt naar verwachting niet voor andere conclusies. 

Top-5 partijen per dorpskern met aantal en percentage

Ede (36.452 stemmen)
1. GemeenteBelangen: 5.696 (15,6 procent)
2. GroenLinks-PvdA: 4.742 (13 procent)
3. ChristenUnie: 4.682 (12,8 procent)
4. D66: 4.102 (11,25 procent)
5. SGP: 3.739 stemmen (10,3 procent)

Bennekom (9.062 stemmen)
1. GroenLinks-PvdA: 1.345 (14,8 procent)
2. D66: 1.273 (14 procent)
3. CDA: 1.182 (13 procent)
4. SGP: 1.116 (12,3 procent)
5. GemeenteBelangen: 1.103 (12,2 procent)

Lunteren (7.549 stemmen)
1. SGP: 3.462 (45,9 procent)
2: CDA: 983 (13 procent)
3. Forum voor Democratie: 647 (8,6 procent)
4. GemeenteBelangen: 639 (8,5 procent)
5. VVD: 455 (6 procent)

Ederveen (2.384 stemmen)
1. SGP: 1.477 (62 procent)
2: Forum voor Democratie: 193 (8,1 procent)
3: ChristenUnie: 185 (7,8 procent)
4. GemeenteBelangen: 167 (7 procent)
5. CDA: 121 (5,1 procent)

Harskamp (1.675 stemmen)
1. SGP: 969 (57,9 procent)
2. Forum voor Democratie: 216 (12,9 procent)
3. GemeenteBelangen: 170 (10,1 procent)
4. VVD: 71 (4,2 procent)
5. BBB: 59 (3,5 procent)

Wekerom (1.559 stemmen)
1. SGP: 1.051 (67,4 procent)
2. Forum voor Democratie: 126 (8,1 procent)
3. GemeenteBelangen: 77 (4,9 procent)
4. VVD: 58 (3,7 procent)
5. CDA: 57 (3,7 procent)

Otterlo (1.177 stemmen)
1. GemeenteBelangen: 339 (28,8 procent)
2. VVD: 184 (15,6 procent)
3. SGP: 181 (15,4 procent)
4. Forum voor Democratie: 96 (8,2 procent)
5. D66: 76 (6,5 procent)