
Dorpsraad Lunteren: ‘Gevoel van onveiligheid neemt toe door toename wolf in buitengebied’
11 april 2026 om 11:55 DierenLUNTEREN Lunteren maakt zich zorgen over de aanwezigheid van de wolf in het buitengebied van het dorp. Hoewel veehouders en hobbyboeren het gevoel hebben dat er minder wolvenaanvallen zijn, spotten ze wel steeds vaker wolven. Dat zorgt voor een onveilig gevoel. Dat zegt Marry van den Top van de commissie Buitengebied van de Dorpsraad Lunteren.
door Rick Praamstra
Ede Stad Plus publiceerde vrijdag een artikel over het aantal aanvallen op vee in de eerste drie maanden van 2026. Lunteren blijkt koploper met elf vastgestelde aanvallen op vee, met name op schapen.
Samen met de plaatselijke belangengroepen van Otterlo, Wekerom, Kootwijkerbroek, Harskamp en De Valk vormt de belangengroep in Lunteren een wolvengroep. Die groep stuurde een tijd geleden al brieven aan de Tweede Kamer, Provinciale Staten en zelfs aan de Europese Commissie. Strekking van die brieven: doe iets aan het beheer van de wolf.
Van den Top ziet echter nog weinig beweging. Lunteranen wachten met smart op nieuw beleid vanuit het kabinet, dat nu nog in ontwikkeling is. ,,Wij hopen dat de staatssecretaris (Silvio Erkens) nu eens doorpakt. Het is prima dat de wolf er is, maar we willen dat hij in het bos blijft. Hij hoort niet in het buitengebied.”
‘MINDER AANVALLEN, WEL VAKER WOLF GESPOT’
Steeds vaker spotten Lunteranen wolven in het buitengebied. ,,Het gevoel is dat er minder aanvallen zijn. Er zijn wel meer zichtmeldingen. Van een boer hoorde ik dat er wolven over zijn land liepen. Vorige week is er halverwege de avond een roedel wolven gesignaleerd in het buitengebied. Als je daar je kinderen hebt fietsen, wil je dat liever niet.”
Of veehouders genoeg preventieve maatregelen nemen om wolven tegen te houden, weet Van den Top niet. ,,Duur is het wel. Maar we willen met zijn allen toch een open landschap? Dan ga je toch geen hekken neerzetten om dat open landschap af te sluiten?”
VEE VAAK NOODGEDWONGEN OP STAL
Schapenhouders in Lunteren houden hun vee nu vaak noodgedwongen binnen. Het is de omgekeerde wereld, zegt Van den Top. ,,Schapen horen niet in een schuur, maar te grazen op weilandjes die lastig te maaien zijn. Het is ook leuker om ze buiten te hebben, maar dat gaat niet meer.”
,,Schapenhouders houden al jaren hun schapen binnen ‘s nachts en steeds vaker ook overdag. Hobbyboeren zijn gestopt omdat ze geen zin hebben om in de zomer hun schuur uit te mesten om er schapen te huisvesten.”
‘DOE IETS AAN DE PROBLEEMWOLF’
In juni wil Erkens de beheerplannen toelichten aan de Tweede Kamer, maar de commissie Buitengebied ziet het liefst nu al maatregelen. ,,Doe iets aan de probleemwolven! Zorg ervoor dat we ons veilig kunnen voelen en dat kinderen ‘s avonds over de weg kunnen fietsen zonder zich daarover zorgen te maken. We willen de wolf gewoon niet in het buitengebied.”