
‘Gaan voor Goud’: topsporttheater in Cultura
16 april 2026 om 11:55 MaatschappelijkEDE Iedereen om hem heen wilde het weten: hoe was het in Milaan? ,,Uiteindelijk kreeg ik die vraag zo vaak dat ik heb gezegd: kom dan maar met z’n allen naar Cultura. Dan hoef ik het maar één keer te vertellen.’’ Zo opende Edenaar Hans Nieuwenburg woensdagavond het avondvullende programma ‘Gaan voor Goud’ in Cultura Ede over de afgelopen Olympische Spelen. Nieuwenburg was daar actief als perschef van schaatsbond KNSB en gaf een inkijkje in zijn werk als intermediair tussen schaatsers, shorttrackers en mediavertegenwoordigers.
door Ted Walker
,,Leuk als er medailles worden gewonnen, pittig bij verlies, valpartijen of verdriet, en uitdagend als een topper als Jutta Leerdam vooraf niet met de media wil praten en de Nederlandse Sport Pers daarover een officiële klacht indient.”
(De tekst gaat verder onder de foto.)
![]()
Hans Nieuwenburg in gesprek met Niels Kerstholt. - Ted Walker
De oud-speler van Polar Bears, die als waterpoloër twee keer zelf actief was op de Spelen en daarna liefst dertien keer deel uitmaakte van het persteam van TeamNL, vertelde de circa tweehonderd gasten met de nodige humor hoe hij ‘Milaan’ zelf heeft beleefd. Daarna ging hij met bondscoach Niels Kerstholt in gesprek over de geweldige shorttracksuccessen, de onderliggende teamcultuur en de bijbehorende kernwaarden. Kerstholt: ,,Wij zijn daar, naast alle ‘gewone’ trainingen, de afgelopen twee jaar dagelijks mee bezig geweest.” Een boeiend betoog voor iedereen die ook met teams werkt: in de sport, bij de overheid, in het onderwijs of in het bedrijfsleven.
De mooie verhalen en beelden werden afgewisseld door muzikale intermezzo’s van Flunknarf, een improvisatiecabaretgezelschap dat ook de mensen van het dit jaar jubilerende Polar Bears, opgericht in 1946, betrok in hun humoristische sketches. Hans Nieuwenburg lichtte toe: ,,Ik organiseer de ‘Gaan voor Goud’-bijeenkomsten ook vooral als dank voor de sponsors, vrijwilligers en andere mensen die zich voor Polar Bears inzetten. Deze editie hebben we wat breder uitgenodigd, als een soort cadeautje voor het jubileum. Tegelijkertijd hebben we ook nog geld nodig om bijvoorbeeld de Europacupdeelname van ons vrouwenteam mogelijk te maken.”
(De tekst gaat verder onder de foto.)
![]()
De mooie verhalen en beelden werden afgewisseld door muzikale intermezzo’s van Flunknarf, een improvisatiecabaretgezelschap dat ook de mensen van het dit jaar jubilerende Polar Bears, opgericht in 1946, betrok in hun humoristische sketches. - Ted Walker
De QR-code die aan het eind van de avond op het scherm werd getoond, was als (vrijwillig) ‘Tikkie terug voor Polar Bears’ dan ook vooral bedoeld voor dit laatste doel. ,,Voor de ontwikkeling van onze talenten, op weg naar misschien wel ooit de Olympische Spelen, is het belangrijk dat ze zich ook op clubniveau kunnen meten met de internationale concurrentie”, aldus Hans Nieuwenburg.






