
'De hei is niet meer hetzelfde'
4 mei 2026 om 09:08EDE Het was vorige week behoorlijk raak in Nederland. Alleen al op donderdag braken er op vijf plekken natuurbranden uit, waarvan twee op militaire oefenterreinen. Dat kwam een dag na de brand op het oefenterrein in ‘t Harde, waar de brand zich uitstrekte tot 500 hectare en een week na de heidebrand tussen Ede en Otterlo.
Sjoerd Bouwmeester
Donderdagochtend sprak burgemeester René Verhulst met een afvaardiging van Defensie, met ook de heidebrand van vorig jaar nog vers in het geheugen. De oorzaak van de brand van twee weken is nog altijd niet officieel bekend. ,,Daar hebben we ook geen uitsluitsel over gekregen”, zegt een woordvoerder van de burgemeester. ,,Wel hebben we uitgesproken dat we veel meer moeten gaan samenwerken en de omstandigheden op de hei niet meer dezelfde zijn als vijf jaar geleden.” Met minder heide en meer gras is het risico op branden groter geworden.
Er zijn diverse opties op tafel gelegd hoe dit soort branden in de toekomst voorkomen kunnen worden. ,,Dat er in deze periode van het jaar altijd bluswagens opgesteld staan tijdens oefeningen, waar Defensie ook over beschikt. Of dat er bij verhoogde risico's niet wordt geoefend op de hei, maar op de weg. De N224 is daar bijvoorbeeld geopperd. Daarin willen we graag meedenken, want de consequenties voor de gemeente zijn ook niet mis.” Meer op Ede Stad.nl.