Directeur-bestuurder Henry Bronkhorst van Sportservice De Vallei.
Directeur-bestuurder Henry Bronkhorst van Sportservice De Vallei. Sportservice De Vallei

Organisaties voorzichtig positief over bestuursakkoord: ‘Oog voor maatschappelijke uitdagingen die op ons afkomen’

9 juni 2026 om 11:53 Politiek

EDE Het nieuwe college presenteerde vorige week het nieuwe college zijn bestuursakkoord, met de focus op preventie en samenwerking. Hoewel de oppositie kritisch was en de dreiging van een democratische kaalslag voorziet, zijn enkele grote organisaties binnen de gemeente op voorhand voorzichtig positief. Hierbij moet worden gezegd dat velen al jarenlang samenwerken. 

door Sjoerd Bouwmeester

Ziekenhuis Gelderse Vallei zegt veel van de ambities uit het akkoord te herkennen. ,,De nadruk op preventie, een gezonde leefomgeving, mentale gezondheid, kansrijk opgroeien en het verkleinen van gezondheidsverschillen sluit aan bij de ontwikkelingen die wij dagelijks zien als ziekenhuis. Het akkoord maakt duidelijk dat goede gezondheid niet alleen ontstaat in de spreekkamer, maar juist ook daarbuiten.”

De zorgvraag groeit waardoor samenwerking alleen maar belangrijker wordt, stelt het ziekenhuis. ,,Daarom is het essentieel dat de gemeente haar voortrekkersrol in de regio kan blijven vervullen. We werken al nauw samen met huisartsen, welzijnsorganisaties, gemeenten en andere partners in de regio. Een mooi voorbeeld hiervan is het leefstijlloket: een plek waar inwoners informatie en begeleiding krijgen om aan de slag te gaan met een gezondere leefstijl.” Kansen worden ook gezien bij de ambities op het gebied van digitale zorg en technologie. ,,Door zorg en ondersteuning deels digitaal en deels dicht bij huis te organiseren, kunnen inwoners langer zelfstandig blijven wonen, houden zij meer regie over hun gezondheid en blijft zorg toegankelijk voor iedereen die deze nodig heeft.”

VISIE SLUIT AAN

De nadruk op een goede sociale basis en preventie in het akkoord sluit ook aan bij zorginstelling Opella, zegt Jelle Roelofs, manager bestuurszaken en strategie. ,,Het valt op dat direct in het tweede hoofdstuk nadrukkelijk aandacht wordt besteed aan het versterken van de sociale basis en het uitgangspunt dat voorkomen beter is dan genezen. Die visie sluit goed aan bij onze koers.”

,,Wij zien dagelijks dat de uitdagingen binnen zorg en ondersteuning steeds groter worden. De vergrijzing neemt toe, de zorgvraag wordt complexer en de arbeidsmarkt staat onder druk. Het is belangrijk om niet alleen te kijken naar zorg wanneer mensen ziek zijn, maar vooral ook naar hoe inwoners zo lang mogelijk kunnen blijven functioneren binnen hun eigen omgeving.”

Zo ziet Roelofs dat er oog is voor de maatschappelijke uitdagingen en de noodzaak om die gezamenlijk aan te pakken. ,,Dat doen we onder andere door te kijken naar wat mensen nog wél kunnen, het versterken van eigen regie en het benutten van het netwerk rondom inwoners. Het is positief dat deze lijn ook terugkomt in het bestuursakkoord.”

Ook zorginstelling Vilente onderstreept de ambities. ,,De aandacht voor een sterk sociaal fundament, eigen regie, ondersteuning dicht bij huis en de samenhang tussen wonen, welzijn en zorg sluiten goed aan bij onze ambitie. Juist door samen te werken kunnen we bijdragen aan een toekomst waarin mensen zo onbezorgd mogelijk oud kunnen worden.”

SPORT

Op het gebied van sport klonk kritiek van de promotiegroep Kunstijsbaan Ede. Niet alleen op de (ontbrekende) plannen voor de aanleg van een ijsbaan, maar ook dat ‘alles rond de sportparagraaf passiviteit ademt’. In Ede zet Sportservice De Vallei zich in om sport toegankelijk te maken en te verbinden met maatschappelijke thema’s als gezondheid, onderwijs en leefomgeving. Ook daarin ziet directeur-bestuurder Henry Bronkhorst de waarde van preventie. ,,Dat bevestigt de maatschappelijke rol die sport en beweging spelen in Ede. Het is sterk dat sport en bewegen niet alleen als vrijetijdsbesteding wordt gezien, maar nadrukkelijk als middel voor gezondheid, sociale verbinding en preventie. Sportverenigingen zijn vaak het sociale hart van een wijk of dorp. Daar ontmoeten mensen elkaar, blijven inwoners gezond en ontstaat sociale samenhang. Juist in een tijd waarin de druk op zorg en welzijn toeneemt, kan sport een belangrijk deel van de oplossing zijn.”

Het nieuwe college wil de sportvoorzieningen laten meegroeien met de gemeente. Een hele klus, aangezien Ede in 2040 door de verwachte groei dertien extra sportvelden, minimaal twee sporthallen en een tweede zwembad nodig zal hebben. Bronkhorst noemt de ambitie positief, maar onderstreept de randvoorwaarden. ,,Ede groeit hard. Dan is het belangrijk dat de voorzieningen voor sport, bewegen en ontmoeting en mogelijkheden in de openbare ruimte meegroeien. Niet alleen in aantallen voorzieningen, maar vooral in kwaliteit, toegankelijkheid, multifunctioneel gebruik en maatschappelijke impact.”