Wethouder Thimo Harmsen
Wethouder Thimo Harmsen Rick Praamstra

Nieuwe Edese wethouder zet in op eerlijkere participatie: ‘Overheid moet dienend zijn aan de samenleving’

12 juni 2026 om 11:23 Politiek

EDE Thimo Harmsen is nog maar enkele dagen wethouder als hij vorige week donderdag direct twaalf moties en amendementen voor zijn kiezen krijgt, waarvan het merendeel over de parkeerplannen in het Stationskwartier. Het is voor de VVD’er de nieuwe werkelijkheid na zijn overstap van raadslid naar bestuurder. Met uitdagende portefeuilles als ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer en Programma Vrouwenveiligheid wil hij werken aan eerlijkere participatie en oog houden voor de lange termijn. 

door Rick Praamstra

Even rustig inkomen in zijn nieuwe rol als wethouder was er niet bij voor Harmsen. ,,De eerste week was overweldigend”, zegt hij met een lichte glimlach. ,,Iedereen hoeft maar één nieuwe naam te onthouden, terwijl voor mij iedereen nieuw is. In een uur word je bijgepraat over dossiers; dat is best intensief.”

MOTIES EN AMENDEMENTEN

De raadsvergadering over betaald parkeren rond Enka en het station Ede-Wageningen vormde het slotstuk van zijn eerste week. ,,Twaalf moties en amendementen (waarvan elf over het parkeren) komen niet zo heel vaak voor. Dat heb ik de afgelopen vier jaar niet bij veel besluiten gezien.”

,,Ik heb acht jaar in de raad gezeten en diende regelmatig moties en amendementen in. Dat vond ik altijd waardevolle instrumenten. Nu ben ik een bestuurder en dan denk je ‘wat vind ik er nu van?’. Je kunt zeggen dat het lastig is, want je wilt besluiten er gewoon doorhebben. Aan de andere kant moet je als wethouder een besluit goed kunnen uitleggen. Als een voorstel beter kan: laat maar komen. Dat is ook de insteek die ik donderdag heb gekozen. Ik vind het ook alleen maar mooi als raadsleden hier tijd aan besteden.”

Hij heeft genoten van zijn ‘vuurdoop’. ,,Het is wel echt superleuk om de draai te maken van raadslid naar wethouder. Als raadslid denk je dat je bovenop alles zit, maar je ziet natuurlijk alleen de uiteindelijke besluiten. Die besluiten hebben al een heel lange voorgeschiedenis. Dat traject is superleuk om te zien.”

Als raadslid waren er momenten waarin Harmsen zaken anders zou aanpakken dan het college. ,,Als de gelegenheid zich dan voordoet om wethouder te worden, moet ik misschien op die trein gaan springen, dacht ik dan soms. Dat laatste is nu gebeurd.”

BURGERPARTICIPATIE MOET BETER

Burgerparticipatie is één van de zaken die volgens de Edenaar beter kunnen. ,,Ik vond dat de Edese Participatieaanpak (EPA) iets te veel een afvinklijstje was en iets te weinig gemeend. Als fris iemand kan ik daar misschien wel het verschil gaan maken.”

Juist portefeuilles als ruimtelijke ordening en verkeer en vervoer zorgen voor reuring onder inwoners; het gaat direct over hun eigen leefomgeving. In het verleden is niet ieder participatieproces even soepel verlopen. Daar is de kersverse wethouder zich van bewust en hij wil zich dan ook sterk maken voor een goede dialoog met inwoners. 

Hij meent dat de overheid dienend moet zijn aan de samenleving. ,,Ik zal er echt op gaan letten dat bij projecten de participatieaanpak goed verloopt. Bij nieuwe projecten moeten de kaders vanaf het begin helder zijn. Je moet eerlijk zijn aan de voorkant. Dat betekent dat als je discussie krijgt met de bewoners, dat die discussie plaatsvindt aan het begin van het proces en niet meer aan het einde van het proces. Dat is de les die we de afgelopen jaren wel hebben geleerd en dat ik ook heel vaak heb zien voorbijkomen. Zorg er dus voor dat je participatie zo inzet dat je er maximaal rendement uit haalt.”

VERANTWOORDELIJK VOOR VROUWENVEILIGHEID

Naast participatie maakte de VVD zich de vorige raadsperiode ook sterk voor meer aandacht voor vrouwenveiligheid. Het college wil daar de komende jaren in investeren en creëerde een eigen portefeuille: Programma Vrouwenveiligheid. Harmsen is de verantwoordelijke wethouder.

De wethouder vindt niet dat per se een vrouw - Gabriëlle Hazeleger in dit geval - het onderwerp op zich had moeten nemen. ,,Het is in eerste instantie misschien logischer als het bij een vrouw zit. Aan de andere kant: het is gewoon een beleidsvraagstuk. De formateur (Jan Jacob van Dijk) zei het wel stoer te vinden dat een man dat doet. Het is niet per se een vrouwenonderwerp, misschien zelfs wel meer een mannenonderwerp. Vrouwen weten het wel, maar mannen realiseren zich niet altijd dat een vrouw zich onveilig voelt.”

In het programma krijgen praktische zaken aandacht als straatverlichting en bewustzijnscampagnes, maar ook beleid waarin de focus meer op de (mishandelde) vrouw komt te liggen. Zo ziet het college het liefst de dader het huis verlaten, in plaats van het slachtoffer. 

Harmsen erkent dat het juridisch lastig ligt om daders uit huis te zetten. ,,Dat zal inderdaad niet in alle gevallen kunnen. Maar je moet oppassen dat je er niet alvast van uitgaat dat de vrouw maar het huis moet verlaten. Het uitgangspunt wordt om daar anders naar te gaan kijken en zo verandering na te streven.”

‘EDE MOET GOED BEREIKBAAR BLIJVEN’

Op het gebied van verkeer en vervoer zal Harmsen ook veel op zijn bordje krijgen. Ede groeit van 125.000 inwoners naar 145.000 inwoners in 2040. Die groei vraagt om een andere inrichting van openbare ruimte en infrastructuur. Zo zullen onder andere drukke kruispunten als bij het ziekenhuis en kruising Kastelenlaan/Veenderweg aangepakt worden. Dat is hard nodig, benadrukt Harmsen. ,,We moeten als Ede ervoor zorgen dat we bereikbaar zijn. Hoe kijk je naar de veiligheid, naar de rondwegen, waar ga je je verkeer centreren en hoe ga je om met de auto?”

De eeuwige discussie ‘fiets versus auto’ speelt hierin ook een rol. Harmsen erkent het dilemma. ,,Laat ik er dit over zeggen: je kunt mensen proberen te verleiden de auto vaker te laten staan en meer te fietsen of te wandelen. Je kunt ook kijken naar kille cijfers. Als je cpb.nl (Centraal Planbureau) opzoekt, dan kun je precies zien hoeveel auto’s er in Nederland nog bij gaan komen. En dat er heel veel gezinnen afhankelijk zijn van de auto. Dus je moet oog houden voor de auto.”

,,Het gevecht gaat niet om de hoeveelheid auto’s, maar om de hoeveelheid kilometers. Je wilt zoveel mogelijk en zo goed mogelijk openbaar vervoer en fietspaden zodat er altijd een alternatief is. Het doel is dat mensen vaker de fiets pakken. Als de grens om de auto te pakken nu bij twee kilometer ligt, moet die misschien naar vier of zes kilometer verschuiven. Dat gaan we doen: wegen aanpakken en infrastructuur verbeteren.”

‘EDE MOET GEEN SLAAPDORP WORDEN’

Harmsen is daarnaast verantwoordelijk voor ruimtelijke ordening en het sleutelgebied Ede Noord West. De ontwikkeling van Doesburgerbroek, waar 2700 woningen moeten komen rond een Natura 2000-gebied, speelt hierin een grote rol en zal veel van de wethouder eisen. Hij noemt specifieke aandacht voor dit soort ontwikkelingen cruciaal. ,,Ede moet geen slaapdorp worden. Wij groeien best hard; we zijn een van de hardst groeiende gemeenten van Nederland. We moeten er daarom voor zorgen dat woningen, werk en economie gelijke tred houden.”

Harmsen wil zich eerst goed inlezen in zijn dossiers, maar dan vaart zetten achter Edes beleid. Hij kijkt vooral ook naar het eindresultaat. ,,Ik wil me vooral bezighouden met de stippen op de horizon. Dat zal niet altijd lukken, maar ik wil het wel in mijn vizier hebben. Dus wat voor een wethouder wil ik zijn? De lange termijn overzien. Ik hoef niet per se alles in detail te weten als het allemaal maar langs de lijn loopt die ik naar de toekomst zie.”

HIER MAG DE WETHOUDER OP AFGEREKEND WORDEN

Waar mag de inwoner van de gemeente Ede hem op afrekenen? ,,Dat Ede is gegroeid in balans en de leefomgeving is verbeterd. Dat de bevolking net zo tevreden is als nu: we hebben gelukkige mensen in Ede. Dat we zien dat de culturele waarde en de fun die je kunt hebben in deze gemeente nog even groot is. We hebben werkgelegenheid erbij, we zijn nog steeds bereikbaar en mensen wonen hier graag. En we hebben hele grote stappen gezet op het gebied van de opgave die we hebben voor het aantal woningen. Daar mag je mij over vier jaar op afrekenen.”