Sarah is nu ècht Nederlandse

5 maart 2008 om 00:00 Nieuws

Sarah Adams kwam negen jaar geleden uit Ethiopië, als vluchtelinge, naar Nederland. Ons land was niet haar eerste keus. Ze was liever naar een Engelssprekend land gegaan. ,,Soms heb je dingen niet zelf in de hand, ik had niet veel keus’’, aldus Sarah. ,,Ik ben hierheen gekomen met hulp, het was toevallig.’’ De verschillen tussen Ethiopië en Nederland zijn groot. Aanpassen en wennen aan dit land, was in het begin dan ook niet gemakkelijk. Zelfs nu, negen jaar later, vindt Sarah heel veel dingen nog raar. Via kennissen, familie en het vluchtelingencentrum is zij in Ede terechtgekomen.

EDE - De nieuwe Wet Inburgering (WI) is op 1 januari in werking getreden. Sarah Adams (29) heeft als eerste Edese het vernieuwde inburgeringsexamen gehaald. Zij woont al negen jaar in Nederland en heeft al op verschillende manieren deelgenomen aan diverse inburgeringstrajecten. Nu mag zij zich een ‘echte’ Nederlandse noemen.

door Ushakiran Ellis

Sarah heeft voordat ze met de inburgeringscursus begon, al diverse andere cursussen gevolgd. Zij had dus al een streepje voor. Sarah heeft het traject versneld afgelegd. In plaats van de zes maanden die er voor staan, heeft zij de cursus met succes in drie maanden afgesloten. Ze ging vier keer per week naar school. Sarah: ,,Voor mijn niveau was het niet moeilijk, ik had al zoveel andere dingen gedaan. Dat heeft geholpen.’’ Het spreken van de Nederlandse taal vindt ze het leukst. Ook al zijn sommige woorden lastig.

De vernieuwde WI vindt Sarah een vooruitgang ,,Het is veel gestructureerder en meer gericht op de praktijk.’’ Er kunnen verschillende trajecten worden gevolgd. Sarah heeft gekozen voor het traject werk. Daar heeft ze onder meer geleerd hoe ze moet solliciteren, informatie moet aanvragen, formulieren moet invullen en hoe een functioneringsgesprek gaat. Kortom alles over werk.

Beetje bang

Of ze echt zin had in de inburgeringscursus? ,,Het moet gewoon, in Nederland moet alles. Als je een paspoort wilt, moet je inburgeren. Je hebt eigenlijk geen keus. Ik had er wel zin in, maar het was ook wel spannend. In het begin was ik een beetje bang om te zakken. Het is gewoon heel belangrijk voor mijn toekomst. Ik wil een opleiding volgen en een goede baan vinden.’’

Achteraf gezien, vindt zij wel dat de cursus iets heeft bijgedragen. ,,Ik heb veel geleerd over werk en dingen die daarbij belangrijk zijn.Ik heb meer inzicht gekregen in hoe alles hier werkt.’’ Sarah wil graag kapster worden. Ze is zich nu aan het oriënteren op het gebied van opleidingen. ,,Ik wil echt wat maken van mijn leven.’’

Voor mensen die nog moeten beginnen aan de cursus, heeft Sarah wel een paar tips: ,,Concentratie en goed lezen is erg belangrijk. Je moet thuis ook veel dingen doen, je moet het allemaal een beetje bijhouden anders wordt het heel moeilijk. Als je niks doet, wordt het ook niks.’’

Sarah begint al op een echte Nederlander te lijken. Ze is gek op kaas en spruitjes. Aan het weer kan ze alleen nog steeds niet wennen: ,,Het is hier zo koud. Toen ik hier net kwam, sliep ik met vier dekens en dan had ik het nog steeds koud.’’ Of ze hier voor altijd wil blijven, weet ze nog niet. ,,Ik leef bij de dag.’’

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie
advertentie