DEN HAAG - Rechtbanktekening van Eugene N. op de eerste dag van de rechtszaak tegen hem. De man uit Ede staat terecht voor oorlogsmisdrijven in Rwanda in 1994.
DEN HAAG - Rechtbanktekening van Eugene N. op de eerste dag van de rechtszaak tegen hem. De man uit Ede staat terecht voor oorlogsmisdrijven in Rwanda in 1994. ANP

Edese verdachte genocide Rwanda: ‘getuigen tegen mij wilden minder straf’

19 juni 2026 om 13:05 Misdaad

EDE (ANP) De 66-jarige Eugène N., die bij de rechtbank in Den Haag terechtstaat voor betrokkenheid bij de genocide in Rwanda in 1994, meent dat getuigen tegen hem hebben verklaard om zelf, bij hun berechting door lokale rechtbanken in Rwanda, strafvermindering te krijgen. Dat zei N. vrijdag tijdens een urenlang verhoor ter zitting.

Centraal daarin stond de vraag of N. op 24 april 1994 aanwezig was in het Byiza-stadion in de Rwandese gemeente Mbazi. 

TUTSI’S

Op die dag zijn daar naar schatting 3.000 Tutsi’s op gruwelijke wijze vermoord. ,,Het waren verschrikkingen die niemand ooit eerder had gezien”, aldus een ooggetuige. De slachtoffers was verteld dat ze veilig zouden zijn in het voetbalstadion. Ze werden gedood met geweerschoten, handgranaten, machetes en knotsen. De ‘massaslachting’ was onderdeel van de genocide die op 6 april 1994 begon en in drie maanden tijd aan naar schatting 800.000 mensen het leven heeft gekost. N. kwam in 1998 naar Nederland. 

VERHOOR

,,Ik ben die dag nooit in het stadion geweest”, stelde N. tijdens het verhoor bij herhaling. Hij zegt dat hij samen met anderen vanaf een heuvel heeft gezien wat er in en om het stadion gaande was. Het was door honderden mensen omsingeld, om ervoor te zorgen dat er niemand kon ontsnappen. N. zegt dat er op een zeker moment op hem is geschoten, dat hij bang werd en naar huis is gegaan.

HANDGRANATEN UITGEDEELD

Volgens getuigen was N., die een functie had als lokale bestuurder, wel in het stadion aanwezig. Hij zou er handgranaten hebben uitgedeeld en die ook zelf hebben gegooid naar mensen op het veld. N. meent dat de getuigen, die samen gevangen zouden hebben gezeten, tegen hem hebben samengespannen en verklaringen op elkaar hebben afgestemd.

Na een onderzoek van het Team Internationale Misdrijven werd hij in 2024 opgepakt.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie
advertentie