
Natuurcolumnist Michael de Vries: ‘Explosie in de natuur’
8 juli 2026 om 14:09 Opinie Columns Nieuws uit EdeEDE Is het u ook opgevallen? Het maakt eigenlijk niet uit waar je bent, maar overal om ons heen lijkt de natuur de afgelopen weken geëxplodeerd. In natuurgebieden en parkjes staat het groen overal tot aan grote hoogte en ook in je eigen tuin doet alles het beter dan normaal. Vollere planten, meer vruchten en daardoor meer insecten die daarop af komen.
Hier in de tuin moet ik me soms bijna een weg banen tussen al het groen alsof ik door het tropisch regenwoud loop. Veel regen de afgelopen weken en de warme periode die daarop volgde, hebben ervoor gezorgd dat de natuur een enorme impuls heeft gekregen. Het voordeel daarvan is grote natuurwaarde, veel productie en een prachtig gezicht. Het nadeel is dan wel weer dat je wat meer werk hebt om het allemaal een beetje bij te houden. Doe je dat niet, dan groeit alles dicht en dat gaat mogelijk ten koste van de kwaliteit van de planten of van de vruchten die eraan hangen.
Ook op de school waar ik werk is alles gegroeid als kool. Hoewel, het zijn eigenlijk juist de gezaaide koolplanten, zoals sla, die het dit jaar minder goed hebben gegaan. In het moestuingedeelte, dat ik samen met mijn groep 6 een beetje probeer bij te houden, hebben de insectenlokkende wilde bloemen en planten het verreweg het best gedaan. Waar de oogst van sla en radijsjes dit jaar wat achterbleef, zijn deze wilde planten de lucht in geschoten. Ze zijn zelfs overal verschenen waar dat eigenlijk niet de bedoeling was. Niet alleen in de bakken die ervoor bestemd waren, maar ook overal daarbuiten komen wilde bloemen uit de grond.
Een groot deel hiervan is het gele sint-jacobskruid. We ontkwamen er niet aan om met een aantal kinderen toch maar even wat eruit te gaan trekken. Tijdens het eruit trekken, komt een leerling naar me toe en zegt dat er geel-zwarte rupsen in de planten en op de grond zitten. Geel-zwart? Dit moesten wel de rupsen van de sint-jacobsvlinder zijn, een prachtige vlinder die uiteindelijk felrood wordt. Eén voor één proberen we de rupsen te pakken en terug te zetten in de planten die wel gewoon blijven staan. Zorgvuldig controleren de kinderen de grond, zodat we er niet per ongeluk een rups plattrappen. Resultaat is een bijgehouden deel van de tuin, veel geredde rupsen en een mooie les voor de kids.
door Michael de Vries
Meer columns op Ede Stad.nl lezen? Je vindt ze in dit dossier.


















