
Kledingreparatie Doelen heeft grootse dromen
1 april 2022 om 16:30 ZakelijkEDE Het is een echt familiebedrijf en ze zouden het niet anders willen. Vader en zoon Hidayet en Mehmet Erbek van Kledingreparatie Doelen verhuisden onlangs naar een nieuw pand aan de Boogstraat in Ede. Daar hebben deze vakmannen volop ruimte voor een toekomstbestendige onderneming in de kleermakerij.
door Marije Catsburg
De meestermaker van Kledingreparatie Doelen is Hidayet Erbek. Met een respectabele 48 jaar ervaring in de mode, kan hij werkelijk alles. ,,Repareren, vermaken, langer of korter maken, nieuwe ritsen zetten: past het onder de naaimachine, dan kunnen we het’’, vertelt zoon Mehmet. ,,Mijn vader leerde het vak in Turkije. Daarna heeft hij in verschillende steden gewerkt, waaronder Parijs. Hij heeft ook een eigen kledinglijn gehad, maar hij wilde heel graag zijn eigen zaak starten.’’ Dertien jaar geleden opende Erbek zijn deuren aan de Doelenstraat in Ede. En uit Ede willen vader en zoon inmiddels nooit meer weg.
Bij de familiezaak staan kwaliteit en vriendelijkheid voorop. Wat van een kledingreparateur een echte vakman maakt? ,,De tijd nemen, voor iedereen. Of een klus nou makkelijk of moeilijk is: het resultaat moet goed zijn. We doen er liever iets langer over, dan dat we snel en goedkoop werk leveren dat nog drie keer terug moet komen.’’ Dat wordt gezien én gewaardeerd. Ze zijn nog volop in de weer met het uitpakken van de laatste dozen in hun nieuwe zaak, terwijl er onophoudelijk vrolijke gezichten binnenvallen om de familie te complimenteren en geluk te wensen.
,,We hebben veel vaste klanten in Ede, maar via WhatsApp krijgen we verzoeken uit het hele land. Ze sturen dan het kledingstuk als pakket naar ons toe. Dat voelt toch als een heel groot compliment’’, aldus Mehmet Erbek.
BIJZONDERE VERHALEN De kleding die ze repareren heeft soms ook een grote sentimentele waarde. Trouwjurken of pakken voor uitvaarten worden geregeld toevertrouwd aan de vaardige handen van de familie Erbek. Maar soms wordt er een item gebracht met een wel heel bijzonder verhaal, zo vertelt Mehmet. ,,Laatst kwam er een dame langs met een hele oude jurk, misschien wel tweehonderd jaar oud. Haar oma had hem gedragen, en de oma van háár oma ook weer. Wij mochten de jurk vermaken naar een moderne 2022-versie, zodat hij ook weer doorgegeven kan worden aan de volgende generaties.’’
![]()
Mehmet Erbek aan de slag met de naaimachine - Marije Catsburg
TOEKOMST Na dertien jaar aan de Doelenstraat te hebben gezeten, verhuisde Kledingreparatie Doelen onlangs naar een groter pand aan de Boogstraat. ,,Ik ben de opvolger van mijn vader’’, licht Mehmet toe. ,,We waren toe aan een modernere ruimte die ons de mogelijkheid geeft om verder te groeien.’’
Met de verhuizing is er dan ook een mooi assortiment aan kleine fournituren toegevoegd aan de familiezaak. Zo kunnen ook klanten die zelf aan de slag willen bij hen terecht, bijvoorbeeld voor garen van kleermakerskwaliteit. ,,Mijn advies is altijd: kun je het zelf maken, doe het dan vooral zelf. Zo niet, dan helpen wij je graag verder’’, aldus Mehmet.
Hij is al jaren in de leer bij zijn vader en heeft als doel net zo vaardig te worden. Ondanks dat de zaak bewust geen eigen website heeft, weten klanten de onderneming online goed te vinden. Op den duur wil Mehmet ook via de grote webwinkels fournituren gaan verkopen. Hoewel hij de opvolger is van zijn vader, zal laatstgenoemde voorlopig geen afscheid nemen van het vak. Op de vraag wanneer hij met pensioen gaat, zegt Hidayet Erbek lachend: ,,Nooit!’’
100 JAAR Maar de toekomstplannen van de jonge Erbek houden niet op bij de verkoop van fournituren. Een echte vakman in de kleermakerij neemt de tijd voor elk kledingstuk en levert alleen de beste kwaliteit. Maar, zo beaamt hij, er is wel ruimte voor modernisering in dit oude ambacht. ,,Ik wil aan kleermakers laten zien dat moderniseren wél kan. Het is nu een uitstervend vak. Maar de vraag naar kledingreparaties wordt ondertussen wel groter. We gaan duurzaamheid steeds belangrijker vinden.’’
En, zo sluit hij af, hij wil dat Kledingreparatie Doelen altijd een familiebedrijf zal blijven. ,,Het doel is om hier nog minstens twintig jaar te blijven zitten, maar het zou mooi zijn om de 100 jaar te kunnen halen’’, zegt hij trots.
Dit verhaal is gepubliceerd in de special Vakmannen, onderdeel van de editie van woensdag 30 maart van deze krant. Lees hier alle verhalen uit de special.












