De oudste puzzels op de tentoonstelling dateren uit de negentiende eeuw. Het gaat om puzzels met griezelige illustraties uit sprookjes van de gebroeders Grimm en puzzels met taferelen uit het Oude en Nieuwe Testament. Natuurlijk zijn er ook vrolijke sprookjespuzzels, bijvoorbeeld met Disney-figuren, en zeldzame grafische en op-art puzzels in felle kleuren die het oog bedriegen of je duizelig maken. Puzzels uit de periode van de Tweede Wereldoorlog zijn boeiend en bizar tegelijk. Puzzels werden in die tijd gebruikt als propagandamiddel. Elk populair thema werd aangegrepen om puzzels te maken en te verkopen. Andere puzzel thema's in de tentoonstelling zijn grafische en op-art puzzels en puzzels van afbeelding die in verschillende vorm (stansvorm) zijn gemaakt; dus zelfde plaatje – andere puzzel. Wat drijft mensen om puzzels te leggen? Soms zijn het simpele legpuzzels die in korte tijd te maken zijn, maar op de tentoonstelling is ook de grootste in serie gefabriceerde legpuzzel ter wereld te zien: bijna 5,5 x 2 meter groot met ruim 32.000 stukjes! En hij is al helemaal gelegd. De puzzelstukjes wegen samen 17 kilo.
Voor wie niet alleen wil rondkijken zijn er doorlopende puzzelwedstrijden – met Jan van Haasteren-puzzels - op verschillende niveaus. Ook liggen er voor jong en oud puzzels om gewoon even mee te puzzelen. Heeft u zelf bijzondere puzzels of puzzels gepuzzeld; prik de foto's op het prikbordwand in de tentoonstelling. Op donderdag 22 maart om 19.30 uur is er een lezing door twee leden van het Legpuzzel Gilde. Gejus van Diggele zal vertellen over puzzels uit de oorlogsjaren en Geert Bekkering gaat in op de geschiedenis van de legpuzzel. Op woensdag 7 maart, zaterdag 24 maart en woensdag 25 april om 14.00 uur zijn er demonstraties puzzelzagen. Ook kunnen blanco puzzels worden ingetekend. Voor iedere 25ste bezoeker van de expositie ligt een gratis Ravensburger legpuzzel van 500 stukjes klaar.
Het Historisch Museum Ede is te bereiken via telefoonnummer 0318-619554 of e-mail: info@historischmusemede.nl. Informatie kan worden gevonden op de website: www.historischmuseumede.nl. De openingstijden van het museum zijn dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur en zondag van 13.30 tot 16.00 uur. Op maandag is het museum gesloten.












