
Nationale pannenkoekendag met de Gelderhorst en de Edese Montessorischool
18 maart 2022 om 17:00 ActiviteitenEDE Het was vrijdag (vandaag) Nationale pannenkoekendag. Op deze dag zetten leerlingen bijzondere doelgroepen in het zonnetje door voor hun pannenkoeken te bakken. De Edese Montessorischool heeft gekozen voor de Gelderhorst. Het enige verzorgingscentrum voor doven ouderen van Nederland. ,,De bewoners hebben door de coronamaatregelen al lange tijd geen bezoek van scholen mogen ontvangen. Het was dan ook ontroerend om te zien hoe de bewoners van de aanwezigheid van de kinderen genoten. Samen spelletjes doen, pannenkoeken eten, en met gebaren kletsen,’’ laat Koos van Starrenburg, leerkracht van groep 7 en 8 op de Edese Montessorischool weten.
Door Koos van Starrenburg
De ochtend begon met een korte herhaling van de belangrijkste gebaren. Hoe nodig je iemand uitvoor een spelletje? Hoe bied je iemand koffie of thee aan? En als de bewoners iets willen eten, hoe kom ik er dan achter wát ze willen?
De bewoners en de kinderen begonnen vervolgens met “Gelderhorst beweegt”. Even de spieren losmaken voordat de drukke ochtend echt zou beginnen. Best spannend om zo te midden van alle bewoners mee te sporten zonder muziek.
Een deel van de leerlingen is daarna met de bewoners gaan tekenen. De overige leerlingen deden spelletjes zoals ‘Vier op een rij’ of sjoelen. De bewoners genoten van de aanwezigheid van de kinderen. Door corona was het lang geleden dat de school binnen de Gelderhorst welkom was. Samen een spelletje doen of gewoon lekker toekijken. Het kon beide.
Gedurende de ochtend verdween bij veel kinderen en bewoners de schroom om met elkaar in gesprek te gaan. De kinderen hadden al eerder op school gebarentaalles gehad en wisten zich daardoor aardig goed te redden. De verschillende tolken hielpen waar nodig, maar waren onder de indruk van de kennis van de leerlingen.
Rond 12.00 namen de bewoners in het restaurant plaats. De bediening bestond deze keer uit de leerlingen. De soep werd kundig rondgedeeld. De glaasjes water werden ingeschonken en de pannenkoeken bestelling werden opgenomen. Het gebaar voor ham zorgde voor wat gegrinnik en het gebaar voor appelmoes wordt niet snel meer vergeten.
Ondertussen kregen de kinderen ook honger, maar zij namen hun taak uiterst serieus. Eerst de bewoners en dan wij. Uiteindelijk waren de bewoners uitgegeten en konden zij zelf aan de pannenkoeken beginnen. Een ijsje toe, maakt het compleet. Hier een daar werd nog even van elkaar afscheid genomen en toen was het toch echt tijd om weer naar school te gaan.
Werken zat er niet meer in. De hoofden zaten vol van alle indrukken, gebaren en ervaringen. De kinderen en de zeer trotse meester waren het wel eens met elkaar; dit doen we echt nog een keer!




















