
Shantykorenfestival op 3 augustus in centrum van Ede: ‘Het Edese centrum gaat meedeinen’
29 juli 2024 om 11:00 Evenementen Nieuws uit Ede Tips van de redactieEDE Het anker binnen halen, de zeilen hijsen en de lading aan en van boord sjouwen. Dat was vroeger het werk van zeelui. Om dat werk wat te veraangenamen werden er liederen gezongen, Shanty’s. Dat werk is veranderd, het zingen van Shanty’s is gelukkig blijven bestaan, met dank aan onder andere de Shanty Zangers Ede.
door Dick Martens
Tijmen van Snippenberg, lid van ‘de Scheepsraad’ van de Shanty Zangers Ede blikt, met een brede glimlach op zijn gezicht, alvast vooruit. ,,We streven er weer naar om er een fraai Shanty-feest van te gaan maken”, zegt hij. ,,Daar gaan we zeker voor zorgen”, bevestigt Henk Boelhouwer, evenals ‘maatje’ Van Snippenberg als bariton deel uitmakend van de bemanning van het Edese koor
TEGENSLAG
Na eerst nog even de wedstrijden van het Nederlands elftal te hebben besproken, gaat de focus, onder het genot van een bakje koffie al snel op hun koor. Samen nemen ze nog even het draaiboek door. ,,De posters moeten nog worden aangepast, de stroomvoorziening gecontroleerd, de laatste puntjes moeten nog wat duidelijker op de i worden gezet. Het lijkt, zeker omdat we het festival inmiddels alweer voor de achtste keer organiseren, allemaal vanzelfsprekend. Maar dat is het niet.”
Een kleine zucht verraadt wat lichte paniek, maar al snel hebben de lach en de liefde voor het zingen bij de Shanty Zangers Ede, het humeur van de beide baritons weer helemaal opgekrikt. ,,Maar feit is wel dat we met het binnenhalen van de koren, toch wat tegenslag hebben ervaren”, legt Henk uit. ,,Er zijn maar liefst 33 koren aangeschreven, om uiteindelijk de 9 koren bij elkaar te krijgen. Vergrijzing en minder mobiliteit, waar wij binnen ons koor ook al wel mee te maken hebben, speelt daarbij een grote rol. De constructie bij ons festival is dat de koren op vijf verschillende podia verspreid door het Edese centrum gaan optreden. Dat is een bewuste keuze, om ook het publiek mee te nemen door de stad. De consequentie daarbij is dan wel, dat sommige koren dat niet meer kunnen of willen. Bovendien is onze steun en toeverlaat voor wat betreft pr en organisatie, Lia van den Eertwegh, ons helaas dit jaar ontvallen. Maar het programma is nu helemaal rond. Met dank ook aan de prima samenwerking met Platform Ede Centrum (PEC).”
RONDJE CAMPINGS
,,Er zullen, met ons koor erbij, weer tien koren op gaan treden”, vult Tijmen aan. ,,Dat zijn ruim 350 zangers, die na de opening om 12.00 uur op het podium bij de Oude Kerk, door het centrum gaan rouleren en afwisselend op de vier andere podia hun zangkunsten gaan vertonen. Er wordt naast het Oude Kerkplein ook opgetreden op de hoek Molenstraat/Grotestraat, het Bevrijdingsplein, het Maanderplein en op het Museumplein. We hebben er weer hoge verwachtingen van.”
(de tekst gaat onder de foto verder)
![]()
Tijdens het komende Shantykorenfestival op 3 augustus in het centrum van Ede, zullen uiteraard ook de Shanty Zangers Ede hun liederen ten gehore gaan brengen. - Adrie Brugman
Verwachtingen die ze ook bij het grote publiek proberen op te wekken. Om een nog breder publiek te trekken is het rondje campings niet meer weg te denken. ,,Dan gaan we alle campings in de omgeving langs om er flyers te brengen. Ook voor de campinghouders is dat inmiddels een jaarlijks terugkerend fenomeen. We worden er altijd hartelijk ontvangen. Ze vinden het leuk dat we er weer zijn. Wat dat betreft zijn we steeds langer onderweg. Koffie, een praatje, nog maar een bakkie, zo ben je al gauw uren onder de pannen. Maar dat is voor ons zeker geen straf hoor!”
Ook de aanloop naar- en de grote dag zelf is inmiddels een vast ritueel voor Tijmen en Henk. ,,Op vrijdagavond fietsen we door het centrum om te kijken of er geen fietsen in de weg staan, spannen we linten en controleren we de stroompunten. Zaterdag zijn we dan met ons hele team, Jack op den Brouw, Joop Peelen, Theo Pranger en wij, alweer om 07.30 uur paraat. Dan komen er ook een aantal vrijwilligers uit het koor om hand- en spandiensten te verrichten. Er spelen dan nog allerlei zaakjes door je hoofd, maar als we elkaar dan in het centrum ontmoeten is de druk eraf en gaan we de tenten opbouwen. Om 09.30 uur komen de broodjes en dan trekken we met zijn allen rond 12.00 uur richting de Oude Kerk voor de opening. En hebben we dan ons eerste lied gezongen, dan zijn we weer helemaal in ons element.”
(de tekst gaat onder de foto verder)
![]()
Tijdens het komende Shantykorenfestival op 3 augustus in het centrum van Ede, zullen uiteraard ook de Shanty Zangers Ede hun liederen ten gehore gaan brengen. - Collectie Shanty Zangers Ede
GUNFACTOR
Blij zijn Tijmen en Henk ook met hun trouwe sponsoren. ,,Zeker in deze tijd is dat allemaal niet meer vanzelfsprekend. Maar we hebben inmiddels dusdanige contacten opgebouwd, dat de gunfactor daar een grote rol in speelt. Een geruststellende gedachte, want een dergelijk groot festival organiseren loopt aardig in de papieren.”
Positief is ook dat het ledenaantal van de Shanty Zangers is gegroeid. Henk: ,,Dat is bijzonder. Er meldden zich maar liefst acht nieuwe zangers. Jong bloed zelfs, die naast zingen ook de handen uit de mouwen willen steken. Ook zij mogen profiteren van de bevlogenheid van onze dirigent, Piet van den Brink, die er nog altijd van alles aan doet om ons niveau op een nog hoger peil te krijgen. Dat dat zo is gaan we tijdens ons festival weer bewijzen. Wij en alle andere koren gaan ervoor zorgen, dat Ede mee gaat deinen op de klanken van onze Shanty’s.”
Meer informatie is te vinden op www.shantyzangersede.nl.
Dit artikel wordt u aangeboden door Shanty Zangers Ede. Ook profiteren van het grote bereik van de print- en online kanalen van Ede Stad.nl? Neem dan contact op met Frans de Kleuver (06-55780474, f.d.kleuver@bdu.nl) of Dick van Laar (06-55706843, d.v.laar@bdu.nl).

















