
Actiegroepen tegen windturbines gemeente Ede weer actief
16 oktober 2023 om 14:34 MaatschappelijkEDE De actiegroepen Ede Waait Anders (EWA), Veenendaal Waait Mee (VWM) en Tegenwind Ederveen-De Klomp (TEK) strijden gezamenlijk tegen de plannen voor industriële windturbines in de gemeente Ede. Na de vakantieperiode hebben de samenwerkende actiegroepen hun activiteiten hervat. De periodieke overleggen van de gemeente Ede met de actiegroepen gaan ook weer van start.
De gemeente Ede heeft EWA, VWM en TEK eerder dit jaar een raadgevende rol gegeven. Het eerstvolgende overleg van de Edese ambtenaren met de drie actiegroepen staat gepland voor eind oktober. Voorzitter van de actiegroepen Harry in ’t Veld zegt daarover: ,,We hebben recentelijk veel nieuwe kennis opgedaan die wij zullen delen met de gemeente. Deze informatie hebben wij onder andere vergaard door het bezoeken van informatieavonden en via ons intensief contact met landelijk opererende actiegroepen.”
INFORMATIEAVOND
Leden van de actiegroepen bezochten onder meer op 5 september een informatieavond over de effecten van industriële windturbines op de gezondheid, in Buurse (gemeente Haaksbergen, Twente). Twee van de sprekers waren huisarts Sylvia van Manen en dr.ir. Jan de Laat, klinisch-fysicus en audioloog aan het Leids Universitair Medisch Centrum. De woordvoerder van de samenwerkende burgerinitiatieven EWA, VWM en TEK, Gerrit Bulten, beoordeelt de avond als ,,zeer nuttig, met interessante ter zake doende nieuwe informatie over gezondheidsrisico’s en -schade door industriële windturbines.” Met toestemming van de sprekers zijn de presentaties op de website van Ede Waait Anders geplaatst.
JAARLIJKSE BUURTSPRAAK
Op 21 september waren de actiegroepen aanwezig bij de jaarlijkse buurtspraak van de buurtschap Ede en Veldhuizen. Namens de gemeente Ede waren onder andere burgemeester Verhulst als spreker en wethouder Bijl aanwezig. Als ingekomen bericht van EWA, VWM en TEK heeft de voorzitter van de buurtschap de aanwezigen kort geïnformeerd over deze burgerinitiatieven. Voorzitter van de actiegroepen Harry in ’t Veld: ,,Zoeklocaties voor de industriële windturbines liggen binnen de grenzen van de historische buurt Ede en Veldhuizen. Die reiken tot aan de gemeentegrenzen met Veenendaal en Renswoude. Het is belangrijk dat de inwoners beseffen dat juist dit gebied drastisch aangetast zal worden door plaatsing van de beoogde industriële windturbines.”
BRIEF
EWA, VWM en TEK verstuurden begin oktober aan alle huisartsen in Ede, Ederveen en Veenendaal en aan specialisten van het Slaapcentrum van Ziekenhuis Gelderse Vallei een brief waarin zij hen wijzen op de gezondheidsrisico’s van windmolens dicht bij woningen. ,,Als de gemeente Ede in potentie duizenden burgers in de regio gaat blootstellen aan gezondheidsrisico’s en -schade door het plaatsen van industriële windturbines, dienen de huisartsen in de regio en de specialisten van het Slaapcentrum daarvan op de hoogte en voorbereid te zijn”, meldt Bulten.
Tevens stuurden de actiegroepen een onderbouwde oproep van de Nederlandse Vereniging Omwonenden Windturbines (NLVOW), Windwiki en Windalarm aan de gemeenten Ede, Veenendaal en Renswoude. De NLVOW, Windwiki en Windalarm vragen in de oproep om aandacht voor een in hun ogen meer rechtvaardige, haalbare en snellere energietransitie. Daarbij worden windturbines op land uitgesloten voor behoud van de gezondheid en de veiligheid van burgers. Gerrit Bulten: ,,Grondig onderzoek door het onafhankelijk onderzoeks- en adviesbureau CE Delft wijst uit dat de klimaatdoelen van 2030 en 2050 te halen zijn zonder windturbines op land.”
MOTIE
Op 6 juli nam de Edese gemeenteraad een motie aan voor versnelling van de energietransitie en het zoeken naar alternatieven voor industriële windturbines. Daarover vergaderde de raad op 21 september. In ’t Veld: ,,Tijdens het komend overleg met de gemeente zullen de actiegroepen naar de stand van zaken informeren. Zij zullen vragen te duiden welke gevolgen dit heeft voor de afspraken binnen de Regionale Energiestrategie (RES 1.0) Foodvalley alsook voor de Routekaart Ede Energieneutraal. Daarbij is de mate van invloed van provinciaal en landelijk beleid op de uitvoering en de besluitvorming van de gemeente Ede van belang.”


















