‘Er gaat veel energie in zitten’

1 augustus 2007 om 00:00 Nieuws

Een aantal jaren geleden hoorde je veel over groene stroom. Energiebedrijven wilden zoveel mogelijk klanten laten overstappen. Nu hoor je er weinig meer over. ,,Dat komt omdat de bedrijven toen meer verdienden aan de groene stroom dan de meer vervuilende elektriciteit. Dat kwam door de lagere belasting van de overheid. Nu is dat niet meer en is vervuilende stroom goedkoper dan groene stroom. Maar dat kan volgend jaar wel weer anders zijn. Wat dat betreft is het beleid van de overheid niet duurzaam. Het is niet op de lange termijn gericht”, zegt In ‘t Hout kritisch.

Lunteraan projectleider windmolenpark LUNTEREN - Acht windmolens langs de A27 zijn dinsdag aangesloten en leveren sindsdien stroom aan duizenden huishoudens in Almere. Het bouwproject dat tien windmolens omvat, wordt geleid door ir. H.H. in ‘t Hout uit Lunteren. Samen met tien boeren gaat hij de molens ook exploiteren, als Kluutmolen vof. ,,Je moet duurzame energie stimuleren. Als je niets doet, geef je het verkeerde voorbeeld. Het kan niet zo zijn dat we grondstoffen die in eeuwen zijn opgebouwd, door een paar generaties worden opgebruikt.”

door Lisette Ruzius

Fantastisch

Almere is dat daarentegen wel. ,,De gemeente heeft enorm meegewerkt. In één woord fantastisch. Echt een schoolvoorbeeld.” In ‘slechts’ anderhalf jaar tijd kon dit windmolenpark langs de snelweg worden gerealiseerd. ,,Er zijn ook gemeenten die niet kijken naar de mogelijkheden, maar alleen problemen zien.” Sommige project lopen dan ook al jaren. Eén project nam maar liefst 13,5 jaar in beslag. ,,Dat komt omdat ook niet belanghebbenden bezwaar kunnen maken. Als je een installatie bouwt in Ede, kan iemand uit Amsterdam bezwaar maken. Die kan via de rechter ervoor zorgen dat het project pas later kan starten, terwijl hij of zij geen belanghebbende in de zaak is. Dat zou moeten veranderen. Als iemand niet ontvankelijk wordt verklaard, zou degene voor de schade moeten opdraaien die een bedrijf heeft geleden door de onnodige vertraging”, vindt de ingenieur.

Eigenaar

De Lunteraan is zestig tot tachtig uur per week bezig met duurzame energie. Er gaat letterlijk veel energie in dit werk zitten. Naast de exploitatie van het windmolenpark in Almere, is hij ook eigenaar van Intocon Energie. Dit bedrijf ontwikkelt projecten op gebied van duurzame energie (windmolens en biovergistingsinstallaties). Ook treedt Intocon Energie op als een soort makelaar voor boeren met een windmolen die een afnemer voor de stroom zoeken. ,,Op dit gebied hebben we meer dan tweehonderd contracten.” En het derde element van Intocon is investeren en exploiteren van groene stroom productie-units. Kortom, In ‘t Hout, is er erg druk mee. Toch vindt hij het niet frustrerend dat sommige projecten lang duren. ,,Soms is het beste even moeilijk, maar je stelt je erop in.” Het kan ook gebeuren dat als projecten eindelijk rond zijn, het subsidiepotje van de overheid is opgeheven. ,,Dan heb je een minder weekend”, zegt de Lunteraan relaxed, die dit nu tien jaar doet.

Volgens In ‘t Hout zal het probleem van energie steeds groter worden en verwacht hij dat zijn bedrijf zal groeien. ,,We hebben nog maar voor enkele tientallen jaren olie, maar men doet alsof het niet waar is. Wij, onze kinderen en kleinkinderen gaan meemaken dat de aardgas en - olie opraken en heel duur worden. Het is zorgelijk dat we daar te weinig mee bezig zijn. Vervuilende energie moet duurder worden, dan gaan mensen vanzelf wel opletten”, denkt de Lunteraan.

Overigens ziet hij in de gemeente Ede nog geen windmolens komen. Dat levert te weinig rendement op. ,,In deze omgeving zou je een biovergistingsinstallatie moeten neerzetten, omdat er veel bio-intensieve bedrijven zoals kippenboeren zijn. In de mest zit veel water en daar is energie en warmte uit te halen. Die warmte kan je dan bijvoorbeeld gebruiken om de mest te drogen en de korrels weer in de landbouw te gebruiken. Ook kan de warmte voor industrie worden gebruikt.” Hij vervolgt: ,,Gemeenten zijn zich nauwelijks bewust welke mogelijkheden er zijn.”

Informatie: www.intoconenergie.nl. Reageren op dit artikel? Dat kan kan op bij dit artikel. Mailen kan ook: esreactie@bdu.nl.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie
advertentie