De Oekraïense pianist Dmytro Choni is komend seizoen artist in residence.
De Oekraïense pianist Dmytro Choni is komend seizoen artist in residence. Lisa-Marie Mazzucco

Dmytro Choni is komend seizoen artist in residence van de Edesche Concertzaal

26 mei 2023 om 10:51 Muziek

EDE Het is de Oekraïense pianist Dmytro Choni wordt de nieuwe artist in residence. Komend seizoen is hij het gezicht van de Edesche Concertzaal. Tijdens drie concerten is zijn muzikale veelzijdigheid te beluisteren. Daarvoor neemt hij twee beroemde solisten mee: cellist Julian Steckel en violist Josef Spacek. Maar wie is Dmytro Choni? Maak alvast kennis met dit inmiddels veelgeprezen pianowonder.

,,Deze jongeman kan wel eens een van de meest uitmuntende pianisten van de eenentwintigste eeuw worden”, schreef David’s Review Corner al eerder. En inderdaad, met het winnen van belangrijke prijzen tijdens gerenommeerde pianoconcoursen zoals die van Leeds (Verenigd Koninkrijk) en Van Cliburn (Verenigde Staten) staat Dmytro op het punt om internationaal door te breken. 

LIEFDE VOOR DE MUZIEK 

De liefde voor muziek kreeg Choni met de paplepel ingegoten. Hij groeide op in Kyiv in een gezin waar vaak klassieke muziek klonk. ,,Mijn ouders zijn enorme liefhebbers. We hadden veel klassieke lp’s in huis en bezochten regelmatig concerten”, vertelt hij. ,,Ook al speelden ze zelf geen muziekinstrument, ze vonden het belangrijk dat wij wel op muziekles gingen.” Er kwam een piano in huis en de jonge Choni ging op pianoles. Zijn pianolerares merkte zijn talent snel op. Via het Lysenko Staats Muziek Lyceum in Kyiv, een middelbare school voor getalenteerde kinderen, kwam Choni op beroemde Conservatorium van Kyiv terecht. 

RONDREIZENDE PIANIST

Een belangrijk moment in Choni’s carrière was zijn besluit om naar Oostenrijk te verhuizen. ,,Sinds 2015 studeer ik bij Milana Chernyavska, die verbonden is aan de Universität für Musik und darstellende Kunst in Graz.” In deze periode won Choni belangrijke prijzen op grote concoursen, zoals de eerste prijs tijdens de Paloma O’Shea Santander International Piano Competition in Spanje (2018). ,,Het heeft me veel gebracht. Niet zozeer het winnen an sich, maar de concerten die ik eraan overhield. Die laten me ervaren wat het betekent om een rondreizende pianist te zijn.”

ARTIST IN RESIDENCE

Choni’s artist in residency van de Edesche Concertzaal past helemaal in deze lijn. Het geeft hem een meer dan positief gevoel. Behalve dat het voor hem een van de eerste keren is dat hij in Nederland speelt, is hij hier ook voor het eerst te horen met violist Josef Špacek en cellist Julian Steckel. Choni hoorde Špacek al eerder in München spelen en was direct onder de indruk. ,,Ik kijk erg uit naar ons recital in Ede, want ik houd erg van zijn spel.”

BOESENDORFER IMPERIAL

Ook naar de Bösendorfer Imperial vleugel kijkt hij uit: ,,Het zijn prachtige vleugels met een schitterend geluid. Ik houd erg van de klank en ook van het toucher (de toetsaanslag, red.). Het is perfect voor het Duits-Oostenrijkse repertoire. Wat mij betreft kan het op voorhand al niet meer stuk!”

Bestel kaarten voor Dmytro Choni via tickets.edescheconcertzaal.nl of bij de verkooppunten in Ede: Boekhandel Boek en Buro Ede, de Edesche Concertzaal of voorafgaand aan het concert. Verkooppunt in Wageningen: Theater Junushoff. De concerten beginnen om 20.00 uur. Kinderen tot 18 jaar gratis entree.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie
advertentie