De appelvink staat toch ieder jaar weer hoog op het lijstje.
De appelvink staat toch ieder jaar weer hoog op het lijstje. Michael de Vries

Natuurcolumnist Michael de Vries overdenkt zijn favorieten: ‘Appelvink toch ieder jaar weer hoog op het lijstje’

24 december 2024 om 14:58 Opinie Columns Nieuws uit Ede

EDE Het einde van 2024 is in zicht. Net als ieder jaar bestaan die laatste paar weken altijd zo’n beetje uit dezelfde dingen, een soort gewoontes. 

door Michael de Vries

Zoals velen gebruik ook ik deze periode om even bij te tanken. Twee weken vakantie zijn lekker na een periode van drukte als je in het onderwijs werkt. Daarnaast neem ik de tijd om te bladeren door de mappen met foto’s en video’s die ik afgelopen jaar heb gemaakt. Ik gooi de matige opnames weg en bedenk wat ik met de mooiste opnames kan doen. 

Als derde staan voor mij deze weken in het teken van het WK darts. Ik zal niet zeggen dat ik alle wedstrijden kijken, maar wel veel. Vooraf vul ik altijd een schema in met een voorspelling hoe het zal gaan. Welke spelers zullen ver komen, wie zullen verrassen en welke spelers zijn nu eigenlijk echt favoriet? De favoriete spelers dit jaar zijn toch echt andere dan enkele jaren geleden. Was het destijds vooral Michael van Gerwen die voor de titel zou gaan, tegenwoordig voorspel ik toch óf Luke Humphries óf Luke Littler. Zo zie je maar dat favorieten kunnen wisselen, niets blijft hetzelfde.

En zo is het in de natuur ook. Heb ik nog steeds dezelfde favorieten in de natuur of wisselt dat ook regelmatig? Sowieso krijg ik geregeld de vraag wat mijn favoriete dier of vogel is, en soms weet ik het antwoord niet helemaal. Oké, de ijsvogel blijft toch wel op één staan, met zijn prachtige kleuren. Maar ook soorten als blauwborst, appelvink en roerdomp staan steevast heel hoog. Het ligt soms ook een beetje aan de periode. Zo zie ik de ijsvogels en appelvinken vaak in de winterperiode, terwijl ik de blauwborsten rond april vaak zie. 

Mijn favoriete dier is de laatste jaren veranderd. Was het altijd de eekhoorn, inmiddels is deze toch wel vervangen door de wolf. Het tegenkomen van een wolf blijft iedere keer enorm fascinerend. Zeker de momenten waarbij ik afgelopen zomer een groep welpen tegenkwam en ik ze zelfs een keer zittend op het pad op me af zag komen lopen, zullen me altijd bijblijven. Maar ja, aan de andere kant vind ik boommarters en dassen dan ook weer geweldig. Misschien is een goede boodschap voor 2025 dan ook wel dat je zeker favorieten mag hebben, maar daarnaast altijd moet blijven genieten wat je verder ziet.

Meer columns op Ede Stad.nl lezen? Je vindt ze in dit dossier.

Mail de redactie
Meld een correctie

Michael de Vries
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie
advertentie